Lavrov, ABD’yi suçladı: “Ukrayna’daki askeri eylemleri ABD kontrol ediyor”

0
78

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’daki askeri eylemleri ABD’nin kontrol ettiğini belirtti. “Moskova. Kremlin. Putin” adlı programa katılan Lavrov, Washington’un silah tedarik ederek Rusya’ya karşı açıktan bir savaş yürüttüğünü söyledi.

TASS ajansının haberi göre, Lavrov katıldığı programda ABD’yi suçladı. Bakan Lavrov; Doğu Ekonomik Forumu (EEF) çerçevesinde ABD’nin Ukrayna’ya seyreltilmiş uranyum içeren uzun menzilli mermiler vermeye hazır olduğuna belirtirken, “Kim ne derse desin, ABD bu savaşı (Ukrayna’daki) kontrol ediyor; silah, mühimmat, istihbarat bilgisi, uydulardan veri sağlıyor, bize karşı bir savaş yürütüyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Lavrov, “Onların açıklamaları hakkında yorum yapamam ancak bunun Ukrayna’da olup bitenlerin özünü değiştirmeyeceği gerçeği ortada. Olup bitenler Ukrayna’nın Rusya’yı ellerini ve bedenlerini kullanarak stratejik bir yenilgiye uğratmak için uzun zamandır hazırlandığını gösteriyor.” dedi.

Hatırlanacağı üzere Pentagon Kiev’e 175 milyon dolar değerinde ek güvenlik yardımı yapacağını duyurmuştu. Son yardım paketi içinde ise ABD’nin Ukrayna’ya vermeye taahhüt ettiği Abrams tankları içinde seyreltilmiş uranyum mermileri bulunuyor. 

Kaynak: TASS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.