‘Muhbirlik yasası’na karşı Göteborg’da binlerce kişi sokağa çıktı

0
99

İsveç’te hükümetin görüştüğü ‘kamu çalışanlarının, öğrenci, hasta ya da danışanlarının oturum hakkına sahip olmadığını fark etmesi halinde polise veya İsveç Göçmenlik Dairesi’ne bilgi vermekle yükümlü olmasını’ içeren yasa tasarısı tepki toplamaya devam ediyor.

‘Bilgilendirme yükümlülüğü’ olarak adlandırılan ancak sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının “muhbirlik yasası” (angiverilagen) olarak ifade ettikleri yasaya karşı, başkent Stockholm’ün ardından İsveç’in ikinci büyük kenti Göteborg’da da binlerce kişi sokağa çıktı.

17 Eylül Pazar günü öğlen saatlerinde Gustaf Adolf Meydanı’nda toplanan binlerce sağlık çalışanı, eğitim emekçisi, akademisyen, sosyal hizmet çalışanı ve bağlı bulundukları sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve göçmen dernekleri hep bir ağızdan “Muhbirlik yapmayacağız” sloganı attı.

Mitingde yapılan konuşmalarda eğitim ve sağlık gibi kamunun verdiği hizmetlerin temel insan hakkı olduğu ve kağıtsız göçmenleri hiçbir sağlık çalışanının ya da eğitimcinin ihbar etmeyeceği vurgulandı. Yaş, cinsiyet, kimlik gözetmeksizin görevlerini yapacaklarını ve muhbirlik yapmayacaklarını vurgulayan kamu emekçileri yasaya karşı olduklarını ifade etti.

Sık sık ‘Hiçbir insan illegal değildir’, ‘Muhbirlik yapmayacağız’, ‘Muhbirlik yasasına hayır, ırkçılığa hayır’ sloganları atılan eylem, kamu emekçilerinin yasaya karşı sokaklara çıkmaya devam edeceklerini belirtmesiyle son buldu.

Odak / İsveç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.