Mahkeme “Hizmet kusuru var” Dedi, Veysel İçin Tazminat Kararı Verdi

  0
  1072

  10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nda gerçekleştirilen katliamda babası ile birlikte hayatını kaybeden 9 yaşındaki Veysel Atılgan için İdare mahkemesi, aileye toplamda 1 milyon 94 bin lira maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

  Hürriyet Gazetesi’nden Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararda, “IŞİD’in canlı bomba saldırısı düzenleyeceğine ilişkin idarenin elinde yakın tarihli istihbarat bulunmasına rağmen gerekli ve yeterli önlemin alınmamasının hizmet kusuru olduğu” ifadeleri yer aldı.

  Mahkeme, olayda “hizmet kusuru” bulunduğu gerekçesiyle anne Nezihe Atılgan’a baba İbrahim Atılgan için 283 bin 183 lira, bir kızına da 47 bin 881 lira destekten yoksun kalma tazminatı ödenmesine karar verdi. 9 yaşındaki Veysel için ise mahkeme anneye 63 bin 801 lira ödenmesine hükmetti. Böylece mahkeme hem baba hem de Veysel için toplamda 394 bin TL maddi tazminat ödenmesine karar verirken, diğer iki kız kardeş için maddi tazminat ödenmesine yer olmadığına hükmetti.

  Mahkeme, manevi tazminat talebine ilişkin olarak da anne Nezihe Atılgan’a baba İbrahim Atılgan için 100 bin lira, üç kız kardeşe ayrı ayrı 100 biner lira ödenmesine karar verdi. Veysel için ise mahkeme, anneye 150 bin lira, her üç kız kardeşe ayrı ayrı 50’şer bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Böylece mahkeme baba ve Veysel için anne ve üç kız kardeşe toplam 700 bin TL manevi tazminat ödemeye karar vermiş oldu.

  Taraflara tebliğ edilen gerekçeli kararda olayda idarenin kusurlu olduğu anlatılırken özetle şunlar denildi:

  “Kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması devletin asli görevidir. Elinde yakın tarihli istihbari bilgi bulunan idarenin, önceki standart uygulamasından dahi ayrılarak, bu bilginin ilgili birimlere iletilmesi, güvenlik tedbirlerinin alınması noktasında gerekli ve yeterli hassasiyeti göstermediği ve bu suretle hizmet kusuru bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.

  Uzun süreli terör deneyimi olan bir devlette ihmal olarak nitelendirilmesi mümkün olmayan kusurlu davranış sonrası istihbari bilgide yer alan doğrultuda gerçekleşen canlı bomba eyleminden kaynaklı ölüm olayında idarenin gerekli ve yeterli özeni göstermemesi nedeniyle hizmet kusurunun bulunduğu anlaşılmıştır.”

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.