MEB onayladı: Okullarda “şehitlik ve gazilik bilinci” anlatılacak

0
1006

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), genç nesillerde “şehitlik ve gazilik bilinci oluşturmak” için harekete geçti, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da onay verdi. Buna göre ortaokullarda, 16-27 Mart tarihleri arasında “şehitlik ve gaziliğin onurunu” vurgulayan konferanslar verilecek.

BirGün’de yer alan habere göre, Savunma Bakanlığı okullarda, şehitlik ve gazilik konularında konferans verilmesi talebini il milli eğitim müdürlüklerine ileterek, kent merkezlerinde bulunan ortaokullarda “şehitlik ve gazi olmanın onurunu” vurgulayan konferanslar düzenlenmesini istedi.

MSB’den gelen talep doğrultusunda ilçe milli eğitim müdürlüklerinden de konferans için uygun olan okulların listesinin bildirilmesi istendi. Müdürlüklerden, “acele” ibaresi ile gönderilen yazıda, “Konferansların verilmesine uygun nitelikte işitsel ve görsel yayın sistemi ile salonu olan okullar tespit edilerek, listelerinin müdürlüğe gönderilmesi gerekmektedir.” denildi.

MSB tarafından hazırlanan ve 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“Geleceğimizin teminatı olan genç nesillerde vatan, istiklal, şehitlik ve gazilik bilincini oluşturma yönünde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen eğitimlere katkı sağlamak maksadıyla Türkiye genelindeki ortaöğretim okullarında Çanakkale Zaferi ve 18 Mart Şehitler Günü’nün anlam ve önemini içeren, şehitlik ve gaziliğin onurunu vurgulayan konferanslar verilecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.