Türkiye’nin kan, ölüm ve şiddetli çatışmalarla dolu on günü…

0
1460

10 Ağustos; 

Varto’da YJA Star gerillası Ekin Van kod adlı Kevser Eltürk öldürüldü.

EkınWann

Eltürk’ün çıplak ve kurşunlanmış fotoğrafı medyaya yansıdı.

11 Ağustos; 

Hakkari’de polisin saldırısı sonucu DİHA muhabiri gaz fişeği ile yaralandı.images (1) 6 mahallede silahlı çatışmalar yaşanmaya basladı. 

Iğdır-Doğubeyazıt karayolunda asker ve gerillalar arasında çatışma yaşandı.

12 Ağustos; 

Denizli’de ev baskınları sonuncu 5 HDP çalışanı ve bir muhabir gözaltına alındı.

13 Ağustos;

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde gece saatlerinde İlçe Jandarma Komutanlığı’na yapılan saldırının ardından özel harekat timleri rastgele ateş açtı. Jandarma Komutanlığı’nın karşısındaki tüm ev ve iş yerlerine ateş açıldı. Atatürk Mahallesi’ndeki fırında çalışan ve odun almak için dükkanın karşısındaki depoya giden 16 yaşında ki Orhan Aslan ve 15 yaşında ki Emrah Aydemir isimli çocuklar da, özel harekat timleri tarafından tarandı. Kurşunların hedefi olan çocuklar olay yerinde yaşamını kaybetti.fft107_mf5522617poli

14 Ağustos;

Erzurum’un Tekman ilçesinde Kaymakam Lütfullah Ün, tüm kamu kurumlarına bir talimat gönderdi. Devlet dairelerinde Türkçe dışında dil konuşulmasına yasak getiren, başka dil kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacağını duyuran talimat basına yansıdı.

15 Ağustos;

Kürdistan’ın büyük bölümünde, 15 Ağustos atılımı dolayısıyla kutlamalar gerçekleştirildi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde öz yönetim ilan edildiği kamuoyuna duyuruldu.

banzrBingöl’ün Karlıova ilçesi, Hacılar Köyü yolunda Jandarma Özel Harekat birliğine ait araçlarından birinin geçişi esnasında, önceden yola döşenmiş uzaktan kumandalı el yapımı bomba patlatıldı. Üç asker hayatını kaybetti.

16 Ağustos;

Varto’da ilçe giriş ve çıkışlarının HPG’nin kontrolüne geçtiği ilân edildi. İlçede hendekler kazılıp tüm ana caddelerde silahlı gruplar denetim sağladı. Muş Valiliği de ilçede sokağa çıkma yasağı ilan etti.

“Dur ihtarına” uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürülen Mazlum Kaynak’ın, sol elmacık kemiğinden 2 kurşunla, vücudunun ön tarafından vurularak öldürüldüğü ortaya çıktı.

17 Ağustos;

Şırnak’ın İdil ilçesinde Cebbar Acer isimli 20 yaşındaki genç, polis tarafından açılan ateş sonucu katledildi.

Mardin’de de eylem yapan gençlere zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu 19 yaşındaki Ali Akpınar isimli bir genç yaşamını yitirdi.

Varto’da ki çatışmalarda 4 sivil hayatını kaybetti.

18 Ağustos;

Lice ile Hani ve Kocaköy ilçelerinde sabah saatlerinde başlatılan askeri operasyonlar sırasında katliam girişimlerinde bulunuldu. Operasyon bölgelerine canlı kalkan olmak üzere giden yurttaşlar, askerlerin saldırısına uğradı. 3 asker yaşamını kaybetti. Bölgedeki birçok köy yakıldı.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde internet ve telefona erişim engellendi. Diyarbakır’dan çok sayıda asker sevkiyatının yapıldığı ilçede çatışmalar başladı.harabe

Şemdinli ilçe merkezinde şiddetli çatışmalar olurken, birçok eve roket ve mermi isabet etti.

19 Ağustos;

Silvan’da halk kesin nişancılardan korunmak için evlerin arasına brandalar gerdi. Bir sivil, polisin saldırısında yaşamını kaybetti. Kent harabeye döndü.

Siirt’te askeri aracın geçişi sırasında patlatılan bomba sonucu 8 asker hayatını kaybetti.


Çözüm Süreci diye adlandırılan, çatışmasızlık dönemi, Suruç’ta, SGDF üyesi 32 gencin bombalanarak öldürülmesi sonucu başlayan misilleme eylemleri ile birlikte sona erdi.suruçsgdf 32 sosyalist gencin vahşice katledilmesi, PKK ve devlet arasındaki çatışmaları yeniden başlattı.

7 Haziran seçimleri öncesinde Ağrı’da yaşanan çatışmalarda askerlerin yardımına giden HDP’lilere ateş açılmış, bir yönetici yaşamını yitirmişti.
Seçime birkaç gün kala, Diyarbakır mitinginde HDP’li kalabalığın arasında patlatılan bomba, 5 kişinin yaşamını yitirmesine mal olmuştu.
PKK, Suruç’taki katliama misilleme eylemleri ile karşılık vermiş, TSK ise Kandil’e hava operasyonları düzenlemişti.

7 Haziran seçimleriyle, tek başına yeniden iktidar olma ve Başkanlık Sistemi’ne geçiş planları suya düşen Erdoğan, bir koalisyon hükümeti kurulmasını da engelledi ve Türkiye’yi bu kanlı günlerde yeni bir seçime doğru sürükledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.