SİLVAN’DA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR…

0
1438

ekin-van

Varto’da ölmüş gerilla cesedinin çıplak teşhir edilmesi, halkın yoğun tepkisini çekmiş ve HPG gerilları ilçeye girmişti.

Varto’dan sonra Diyarbakır Silvan’da da valilik tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve polisin başlattığı operasyon, zaten yüksek olan gerilimi çatışmaya çevirdi. Devletin elektriği, suyu ve telefonu kesmesi, sağlıklı bilgi akışının önüne geçerken, ilçede polisin katliam yapmasının da önü açılmış oldu.
Bu gelişmeler üzerine Silvan’a girmek için iki saatlik izin alan HDP ve DBP heyeti, durumun çok vahim olduğunu belirtti.
Heyette yer alan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp’in ilk izlenimleri şöyle: “İlçe merkezinde yoğun çatışmalar devam ediyor. Sürekli silah ve bomba sesleri geliyor. Bazı dükkanların yakılmış olduğunu gördük. Kaymakamla görüşme yaptık. Bize kendisinin yapacak bir şeyi olmadığını söyledi. Görüşmelere devam edeceğiz. Silvan’da durum sıkıntılı.”Bölgeye giden heyette yer alan HDP Diyarbakır milletvekili Ziya Pir’in sözleri ise oldukça ilginç: “Valilikle görüştük, Valiliğin ifadesine göre, Valiliği aşan bir durum var. Ankara’dan emir gelmiş.” dedi.Cesedi sokağa bırakılan kadın gerillanın Ekin Van kod isimli, Kevser Eltürk olduğu iddia edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.