Meclis’te Oturan Anneler “Duyun sesimizi, evlatlarımızın ölmesini istemiyoruz.”

0
995

Tecrite karşı yürütülen açlık grevleri ve ölüm oruçlarına tepki göstermek amacıyla tutsak anneleri dün Meclis’te oturma eylemi yapan anneler, bugün de HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Anneler, hükümete “Duyun sesimizi, evlatlarımızın ölmesini istemiyoruz.” çağrısı yaparak, Meclis’te oturmaya devam edeceklerini söyledi.

Basın toplantısında konuşan Pervin Buldan, “Bir amaç uğruna Ankara’nın yolunu mesken tuttular. Annelerimiz günlerce cezaevi kapısı önünde bir çığlık yükseltmeye çalıştılar, seslerini herkes duysun istediler ancak bu hükümetin annelerimize yaklaşımı, annelerimizi yerlerde sürüklemesi, vicdanlarına hakaret etmesi kabul edilebilir bir durum değildir.” dedi.

Annelerin tek talebinin çocuklarının ölmemesi olduğunu belirten Buldan açıklamasının devamında, “Bu çocuklar tecridin kalkması için bedenlerini açlığa yatırdı. Ancak hükümetin bu konuya yaklaşımı, açlık grevinde olan insanlara yaklaşımı hukukun ayaklar altına alındığının göstergesidir. Bu ülkede adalet ve hukukun olmadığını biliyoruz ancak bu ülkede hala vicdanlı insanlar var. Bu vicdanlı insanların bir an önce harekete geçmesi, açlık grevinde olanların bu grevi bitirebilmesi için tecridin kalkması yönünde yaptıkları çağrının dikkate alınması gerektiğini ifade ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Buldan’ın ardından anneler adına konuşan Nezahat Teke, “Meclis Başkanı bizimle görüştü, daha önce de görüştük ama hiçbir sonuç çıkmadı. Adalet Bakanı’ndan 2 aydan fazladır randevu talebinde bulunduk, yeri geldiğinde ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ diyorlar. Mademki anneler cennet kokuyor, neden bizi muhatap almıyorsunuz? Çünkü bu davanın sahibi biziz, bu evlatlar bizim evlatlarımız. Ölümlerine seyirci kalamayız. Cennet dedikleri anneler yerlerde sürükleniyor. Ben ömrüm boyunca 7 yaşımdan beri bir tel saçımın dışarıda olmasına asla izin vermezken, eğer bugün annelerin tülbentleri yerlerde sürükleniyorsa bu dünyanın ve insanlığın ayıbıdır. Buna rağmen suçlu aramıyoruz.” dedi.

Meclis’te bir umut beklediklerini ifade eden tutsak annesi Nezahat Teke, oturmaya devam edeceklerini belirterek “Duyun sesimizi, evlatlarımızın ölmesini istemiyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.