Odak Dergisi Yazı İşleri Müdürü Doğan Baran’ın Tutsaklığı Protesto Edildi

0
2360

Muhalif kimliği ve AKP’yi eleştiren yazıları sahiplenmesinden dolayı tutsak edilen Doğan Baran’ın Kadıköy’de yapılan basın açıklaması ile serbest bırakılması istendi.

Eğitim ve Dayanışma Hareketi adına okunan basın açıklamasından sonra HDP milletvekili adayları Çağrı Gökçek ve Musa Piroğlu da gündemle ilgili birer konuşma yaptılar.

Yine HDP İstanbul milletvekili adayı Erkan Baş da açıklamaya katıldı. Konuşmalarda ülkemizdeki davaların aslında uzun sürdüğü ama Doğan Baran nezdinde muhalefete karşı açılan davaların en hızlı şekilde sonuçlandığı, Doğan Baran ve diğer devrimci tutsakların bu süreçte yalnız bırakılmayacağına vurgu yapıldı. 20 kişinin katıldığı açıklama, sloganlarla sona erdi. Aşağıda, okunan basın açıklamasını yayınlıyoruz:

Doğan Baran Yalnız Değildir!
Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!

Sansür Devam Ediyor!

Dergimizin onurlu emekçilerinden gazeteci Doğan Baran, yaklaşık iki hafta önce eğitimine devam ettiği Kocaeli Üniversitesi’nde tutuklandı ve hukuksuzca hapsedildi. Arkadaşımız on yıldan uzun bir süredir dergimizin çalışmalarında aktif görev almışş; İstanbul, İzmir, Ankara ve Kocaeli’de işçiler, öğrenciler, ve yoksul halk için verilen mücadelelerde ön saflarda bulunmuş, devrimci mücadelenin ve Odak’ın bayrağını gururla yükseltmiştir. Hırsızlığın, insan ölümlerinin ve sansürün bekçileri, Doğan’ı mahkum ederek yıllardır ortaya koydukları hukuksuzluklar zincirine yeni bir halka daha eklemiş, yağmaya ve talana dayalı düzenlerini halklarımızın devrimci öfkesinden koruyabilmek adına zora başvurmuşlardır.
Ancak devrimci mücadelemizin tarihi bize dayanışmanın ve direnmenin gücünü nasıl onlarca kez göstermişse gene öyle gösterecek, emperyalist işbirlikçilere ve dinci/gerici gruplara aynı dersi yeniden verecektir. Bizler Doğan’ın yoldaşları ve arkadaşları olarak, onun tutsaklığında ve sonrasında eşit ve özgür dünya mücadelesini büyüteceğimize, açlığın ve sömürünün dünyası parçalanıncaya dek direnişin ve devrimin sloganlarıyla yürüyeceğimize; Doğan’ın şahsında bütün devrimci ve ilerici tutsaklardan aldığımız güvenle söz veriyoruz. Mücadelemiz özgürlüğün ve sosyalizmin mücadelesi, direnişimiz halkların direnişidir.

Eğitim ve Dayanışma Hareketi

14 Haziran 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.