MEMURLARA ZAM PAZARLIĞI…

0
1340

images (4)

Binlerce kamu memurunu ilgilendiren hükümet ve sendikalar arasındaki zam pazarlığı başladı. Her sene olduğu gibi bu senede hükümet memurlara zam adı altında sadakayı dayatıyor.

Milletvekkillerine 740 lira zam yapan hükümet memurlara bu senede alay eder gibi zam teklifi yaptı. Bakan Faruk Çelik’in memurlara sunduğu zam teklifi, 2016 yılınn Ocak-Temmuz yüzde 4+4 olarak artışın sağlanması, 2017’de yüzde 3+3 olarak verilmesi yönünde. Sendikalar ise yaptıkları tekliflerle birbirinden kopuk bir görüntü çizdi.

images (5)Hükümet teklifini hiçbir şekilde yükseltmezken bunun bir pazarlik degil kamu emekçilerine bir dayatma olduğu apaçık ortaya çıktı.

KESK Genel Başkan’ı Lami Özgen Faruk Çelik’in masadan kalkması üzerine yetkili sendika Memur-Sen ve Bakan Çelik’e sert tepki gösterdi. Özgen toplantıyı kapatan Çelik’e “Bu usul böyle değil, size yakıştıramadım. Masadan kalkmanız memur emekçilerine hakarettir. Memur-Senle danışıklı dövüş yapılıyor. Bizim itirazımız var” diye seslendi. Ayrıca Özgen toplantı sonunda yaptığı açıklamada; ”Kamu emekçilerinin hakları Memur-Sen tarafından hükümete peşkeş çekilmiştir. Bakan bizim konuşma hakkımızı da gasp ederek kaçıp gitmiştir. Madem 2014-2015 yılının kazanılmış haklarını bu dönemde kazanılmış hak olarak kabul ediyorsunuz. 2014 yılındaki bir maaşlık kaybımızın da bir an önce telafi edilmesini talep ediyoruz. Geçici hükümetin toplu iş sözleşmesine yetkisi yoktur. Bu bir kez daha ortaya çıktı” dedi.

ODAK/ANKARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.