Hekimler Açlığa Mahkum Edildi!

0
1118

AKP’nin meclise sunduğu ve ‘sağlıkta şiddeti önleme yasası’ olarak lanse edilen teklifin 5. maddesi komisyonda yeniden görüşülerek kabul edildi.

KHK ile ihraç edilen doktorların çalışmasına sınır getiren yasa teklifinin görüşüldüğü dünkü oturumda AKP’nin usulsüz oylaması ile tartışmalı madde kabul edilmişti.

Oylama sırasında CHP ve HDP’li vekillerin tepki ve itirazlarını görmezden gelen komisyon başkanı, usul gereği AKP’li vekillerin el kaldırmasını dahi beklemeden “Kabul edilmiştir.” demiş ve ardından Akp’liler salonu terketmişti. AKP’li vekillerin salonu terk etmesinin ardından CHP ve HDP’li vekiller, görüşmelerdeki tartışmalara ve oylamanın usulüne ilişkin tutanak tutmuştu.

Bugün de maddenin oylama şeklinin Meclis iç tüzüğüne aykırı olduğu gerekçesi ile muhalefetin itirazları sonucu komisyonda yeniden görüşülmesi gündeme getirildi.

AKP ise itirazlara neden olan 5’inci maddede kısmi bir değişiklik yaparak, yeniden oylamaya sundu. Ve oylamada 5. madde kabul edildi.

Değişikliğe göre, güvenlik soruşturması sebebiyle göreve alınmayanlara yönelik sınırlamanın kaldırıldığı ve bu kişilerin tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmesine imkan verileceği belirtildi. Ancak KHK ile ihraç edilen hekimler için durum değişmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.