ABD Ara Seçimleri: Trump güçten düştü ama ABD aynen devam

0
1188

ABD’de dün ara seçimler yapıldı. Seçmenler Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesinin tamamı ile 100 sandalyeli Senato’nun 35 üyesinin seçilmesi için oy kullandılar. Aynı zamanda 36 eyalette yeni valiler seçildi. Katılımın görece yüksek olarak gerçekleştiği seçimler Trump’ın partisinin yenilgisiyle sonuçlandı. Demokratlar 192’ye karşı 218 üye kazanarak sekiz yıl sonra Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirdiler. Senato’da ise çoğunluk (44’e karşı 51) Cumhuriyetçiler’de kaldı.

ABD’de hemen her ara seçimde iktidardaki parti gerilemiştir. Dolayısıyla alınan sonuçlar kimse için sürpriz olmadı. Yukarıda belirtildiği gibi bu seçimlere kadar Trump hem Temsilciler Meclisi’inde hen de Senato’da çoğunluğu elde tutuyordu. Önümüzdeki dönemde Trump üzerindeki denetimin artması bekleniyor. Bu da Trump’ın şirketlerinin, Trump’ın damadı vasıtasıyla yürüttüğü Rusya İle ilişkilerin ve yoğun itirazlara rağmen Yüksek Mahkeme’ye atanan Brett Kavanaugh hakkındaki cinsel taciz iddialarının soruşturulması olanaklarının arttığı anlamına geliyor. Trump sağlık alanında Obama döneminde yoksullar lehine yapılan reformu değiştirmek istiyordu. Obama herkesi sağlık koruması altına almak için zenginlerden ve sigorta şirketlerinden alınan vergileri artırmıştı. Şimdi Trump bu vergileri indirme sözünü tutamayacak.

Seçim sonuçları beklendiği gibi gerçekleşse de Trump’ın büyük şehirler yanında kırsal kesimde de oy kaybettiği görüldü. Valilik seçimlerinde de Trump’ın öngördüğü kimi adaylar seçilirken kimileri ise seçilemedi. Bu gelişmenin önümüzdeki başkanlık seçimlerinde Trump’ın zorluklarını artırabileceği belirtiliyor.

Seçimlerde ilgi çeken bir değişiklik aralarında  ikisi kızılderili, iki Müslüman rekor sayıda kadın adayların kazanmasıydı.

ABD sistemi iki partiye dayanıyor. Demokratlar solda Cumhuriyetçiler sağda görünürken her iki parti arasında önemli bir fark bulunmuyor. ABD ekonomisine egemen olan zenginler her iki partiye de eşit oranda yardım ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.