Tutuklu İnşaat İşçilerinin İddianamesi Hazırlandı

0
1123

İstanbul Havalimanı inşaatında kötü çalışma koşulları ve artan iş cinayetlerine tepki göstererek, iş bırakıp eylem yapan ve bu nedenle tutuklanan işçiler hakkında iddianame hazırlandı.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede işçilere “görevi yaptırmamak için direnme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, kamu malına zarar verme, toplantı ve yürüyüşlere silah veya 23. maddede belirtilen aletlerle katılma ve mala zarar verme” suçlamaları yöneltildi. İddianamede aralarında sendikacıların da bulunduğu 61 kişi şüpheli sıfatıyla yer aldı.

İddianameyi kabul eden Gaziosmanpaşa Asliye Ceza Mahkemesi, duruşma tarihini 5 Aralık 2018 olarak belirledi. Duruşma 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, saat 09.30’da görülmeye başlanacak.

İddianamede, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle gerçekleştirilen ve yüzlerce işçinin katıldığı iş bırakma eylemi ‘yasadışı’ eylem; eylem çağrıları ise ‘çalışma hürriyetinin engellenmesi’ olarak görüldü. Talepleri için iş bırakan işçilerin kendi aralarında haberleşmek için kurdukları ‘Grup Direniş’ isimli Whatsapp grubu ve bu gruptaki yazışmalar da suç olarak nitelendirildi.

İşçilerin avukatı Yıldız İmrek ise iddianamede belirtildiği gibi işçilerin kimseye şiddet uygulamadığını, tersine işçilerin yatakhanelerinin kapıları kırılarak gözaltına alındıklarını belirtti. Anayasal hakkın kullanımının suç olmadığını dile getiren İmrek, işçilere değil, en az 38 işçinin ölümüne neden olan patronlara ve denetim yapmayan SGK müfettişlerine dava açılmasının gerektiğini söyleyerek, işçilerin bir an önce tahliye edilmesini istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.