Cumhurbaşkanı’na Hakarette Bugün: Gazeteci Hüsnü Mahalli’ye Ceza

0
1268

Gazeteci Hüsnü Mahalli’ye yazdığı bir yazıda ve katıldığı televizyon programında söylediği sözler nedeniyle, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine hakaret” suçlarından açılan davadan ceza çıktı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında Mahalli ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hatice Özay yer aldı.

Davayı karara bağlayan mahkeme, iki suçtan da Mahalli’yi hapse çarptırdı. Mahkeme, Hüsnü Mahalli’ye “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 2 yıl 5 ay 5 gün; “Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine hakaret” suçundan ise 1 yıl 8 ay 25 gün hapse mahkum etti. Mahkeme sanığın sabıkasız oluşu, bir daha suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşturması nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve Mahalli’nin 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına hükmetti.

Mahalli ise savunmasında; “Cumhurbaşkanına hakaret etmedim. Ben her zaman ‘Sayın Cumhurbaşkanı’ şeklinde ifade ettim. Diktatör kelimesi de hakaret içeren bir kelime değildir. Kaldı ki uluslararası camiada tek kişide toplanan yetki ile ilgili olarak belirtilmiş bir tanımdır. Benim yaptığım gazetecilik faaliyeti dışında hiçbir şey değildir.” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.