MESAM’da Bilirkişi Raporu: Haklı bir Gerekçe Yok!

0
990

MESAM’a kayyum olarak atanan grubun Arif Sağ’a karşı açtığı davada bilirkişi raporu çıktı. Bilirkişi raporuna göre genel kurulun iptal edilmesine sebep yok. 

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (MESAM) 31 Mayıs 2018’de, Sümer Ezgü’nün divan başkanlığındaki olaylı genel kurulunun iptali istemiyle açılan davanın bilirkişi heyeti, iptali haklı gösterecek neden olmadığı yönünde rapor hazırladı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, AKP Hükümeti tarafından geçen yılın Mart ayında kayyum atanan MESAM’ın 9. Olağanüstü Genel Kurulu, 31 Mayıs 2018’de yapıldı. Genel kurul, 1 gün önce, Arif Sağ ve ekibinin ihraç edilmesi nedeniyle gergin başladı. Yeni Divan Kurulu Başkanı Sümer Ezgü, ihraç edilen Arif Sağ ve ekibinin MESAM’a dönmesi için oylama başlattı. Üyelerin yüzde 62’si, Sağ ve ekibinin dönmesi yönünde oy kullanınca Cahit Berkay, Ali Rıza Binboğa, Arif Sağ, Metin Karataş, Ali Haydar Timisi, Celal Ulusu, Ahmet Can Akyol ve diğer tüm ihraç edilen üyeler, genel kurul salonuna geldi. 

Bakanlık tarafından kayyum olarak atanan Coşkun Sabah başkanlığındaki geçici kurul ise sonuçlara itiraz etti ve salonu terk etti. Mahkeme heyeti, divan heyetinin taraflı davrandığı yönündeki suçlamalara ilişkin bilirkişi raporu hazırlattı. Bilirkişi raporunda, genel kurulda en çok yorulanın divan başkanı olduğu, kayıtlar incelendiğinde divanın taraflı davrandığına kanaat getirmenin mümkün olmadığı kanısında olunduğu belirtti. Bilirkişi raporu sonuç kısmında ise MESAM’ın 31 Mayıs 2018 tarihli 9’uncu olağanüstü genel kurul toplantısının iptal edilmesini haklı gösterecek neden bulunmadığı kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.