Metal İşçileri Direnişte!

0
1411
reno
Yönetimin iki gündür üretime ara verip 10 işçiyi işten çıkarmasının ardından direnişe geçen Renault işçilerine polis müdahale etti, 15 işçi gözaltına alındı.

Bir süredir ücretlerine iyileştirme ve örgütlü bulundukları Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın fabrikada tanınmaması gibi nedenlerle işçilerin eylemlerinin devam ettiği Oyak Renault fabrikasında dün sabah saatlerinde bir grup işte cep telefonuyla aranarak işten çıkarılmıştı. Bu sabah 8/16 vardiyasının iş başı yapmasının ardından işçiler üretimi durdurdu. Fabrika önünde toplanan işçilere polis müdahale etti. Polisin biber gazlı müdahalesine direnen 15 Renault işçisi gözaltına alındı.

Bir açıklama yapan Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu yaptığı açıklamada, “Beklediğimiz şeyler oluyor. Tamamen Renault’un istekleri ve hükümetin yönlendirmesi sonucu bir organizasyon ortaya çıkmış durumda. Bunlar devlet destekli bir saldırının açık belirtileri. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz, 4000 bin işçi hep birlikte hareket ediyor.”

15 işçinin gözaltına alındığı saldırı sonrası işçilerin direnişi sürerken polis fabrika ile işçilerin arasında barikat oluşturdu.

Fabrikada az sayıda Türk Metal üyesi dışında hiçbir işçi üretimde bulunmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.