Metin Uca’ya Anadolu Ajansı’nı eleştirdi diye hapis cezası verildi

0
726

Sosyal medya hesabından Anadolu Ajansı’nı eleştiren Metin Uca’ya 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleriyle ilgili olarak Anadolu Ajansı’nın verilerini eleştiren gazeteci Metin Uca, hapis cezasına çarptırıldı.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde Anadolu Ajansı’nın (AA) önceden açıkladığı verilerle seçim sonuçlarının birebir uyuşmasına ilişkin Twitter’dan paylaşım yapan ve ajansı eleştiren Metin Uca hakkında açılan davada gerekçeli karar açıklandı.

AA Genel Müdürü Şenol Kazancı ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’nın açtığı davada Metin Uca, 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Uca’nın yaptığı paylaşımın ‘ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığını’ savunurken, paylaşımı ‘aleni ortamda yaptığı’ ve ‘birden fazla kişiye yönelik olduğu’ için cezasında artırıma gitti.

Metin Uca ise savunmasında kendisine yöneltilen suçu reddederken, şunları kaydetti: “24 Haziran seçimlerinden önce rastlantısal olarak seçim sonuçlarıyla örtüşecek şekilde seçim sonuçları ekrana yansıdı. O dönemde hazırlık çalışması olduğu söyledi. Ancak seçim gecesi sonuçların ekrana yansıyan yüzdelerle aynı olduğunu görünce ben de ilk tweeti attım. Burada amacım algı operasyonuna olan tepkimi dile getirmek ve sandık başında görevli olanların sandık başından ayrılmalarını engellemekti.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.