Sokağa çıkma yasağına ‘vaka sayılarındaki artış’ nedeniyle karar verildi

0
633

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alpay Azap, normalde uygulanmayacağı açıklanan sokağa çıkma yasağı kararının Gaziantep, Diyarbakır ve Karadeniz Bölgesi’ndeki bazı şehirlerdeki vaka sayılarında ki artış durumu nedeniyle alındığını belirtti.

Koronavirüs pandemisi için oluşturulan Bilim Kurulu’nun üyesi Prof. Alpay Azap, 1 Haziran’da kısıtlamaların büyük oranda kaldırılması ve Sağlık Bakanı’nın birkaç gün önce artık hafta sonları sokağa çıkma yasağının olmayacağını açıklamasına rağmen bu hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağının gerekçesini açıkladı. Prof. Azap, “İllerdeki pandemi kurulları vaka sayılarının arttığını bildirdi. Gaziantep, Diyarbakır, Karadeniz Bölgesi’nden birkaç şehir de var. Ankara’da beklediğimiz azalmayı göremedik, çok hafif bir artış var” dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Alpay Azap, Habertürk TV’de yayınlanan Gün Başlıyor programına katıldı. Serap Belet Douillet ve Selçuk Tepeli’nin sorularını yanıtlayan Prof. Azap, normalleşme takviminin ardından gelen hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla ilgili görüşlerini şu şekilde paylaştı:

“İllerdeki pandemi kurulları ve il sağlık müdürlükleri belli illerde vaka sayılarının arttığını bildirdi. Gaziantep, Diyarbakır, Karadeniz Bölgesi’nden birkaç şehir de var. Ankara’da beklediğimiz azalmayı göremedik, çok hafif bir artış var.

Salgının başlangıcında vakaların büyük bir kısmı İstanbul’daydı. İstanbul çok büyük bir il olduğu için, sayılar Türkiye’yi çok etkiliyordu. Türkiye’ye baktığınızda İstanbul sayılarını görüyordunuz aslında. İstanbul’da salgının kontrol altına alındığını göz önüne alırsak Türkiye’nin geri kalanını görmeye başladık.
İstanbul’un 1-1.5 ay önce tamamladığı salgın eğrisi bazı illerimiz için yeni başlıyor olabilir. Bunu dikkatlice takip etmek gerekir. Sayın Sağlık Bakanı ‘İkinci dalgayı beklemiyoruz’ dedi. Bu önümüzdeki birkaç aylık dönem için yapılmış bir değerlendirme. Bu birkaç aylık dönemde vaka sayılarında belirgin bir düşüş olmasa dahi artış da beklemiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.