Minik Öykü Lösemili Çocuklara Umut Oldu

0
1349

İlik nakli bekleyen 3,5 yaşındaki Öykü Arin için başlatılan “Öykü Arin’e Umut Ol” kampanyasıyla oluşan farkındalığın etkisiyle, Türk Kızılayının kök hücre bağışçısı arttı.

İzmir’de geçen Kasımda löseminin bir türü olan JMML teşhisi konulan ve sağlığına kavuşmak için ilik nakli bekleyen Öykü’nün ailesi, Türkiye ve yurt dışında başlatılan “Öykü Arin’e Umut Ol” kampanyası kapsamında gelecek mutlu haberi umutla bekliyor.

Kampanyanın sosyal medyada, televizyon dizilerinde, birçok sosyal faaliyette konu edilmesi üzerine kök hücre bağışı için Türk Kızılayına başvuran donör sayısı da arttı.

Bu sayede Öykü Arin ile benzer hikayeleri olan çocuklar da bağışlanan kök hücrelerle hayata tutundu.

Öykü Arin ve ailesini, tedavinin sürdüğü Antalya’da ziyaret eden Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, basına açıklamalarda bulundu.

Kınık, ihtiyaç duyan hastaların kök hücre olmadan şifa bulamadığını, umutların yeşertilmesi, artırılması gerektiğini dile getirdi.

Kınık yaptığı açıklamada, “Öykü Arin ve ailesinin yaptığı farkındalık dalgası sayesinde, 2018’de topladığımız bütün kök hücre donörü sayısına 2019’un ilk iki ayında ulaştık. 2018’de 110 bin donörümüz bağışçı olmuştu, son iki ayda 100 bin rakamına ulaştık. Çok yakın zamanda Türkiye’deki donör sayısı milyonu aşacak. Bu, çok başarılı bir bilinçlendirme kampanyası oldu. Birçok Öykü bu sayede inşallah hayata tutunacak. Türkiye’nin 300 noktasında 3 bin 300 personelle faaliyet yürütüyoruz. Dünya Doku Bankası veri tabanıyla entegre çalışıyoruz. Bu durum nakil ihtimalini artırıyor. Türkiye’deki donör sayısı arttıkça da hastalar açısından bekleme süresi hem kısalacak hem de dünyaya da umut olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Anne Eylem Yazıcı ise hala umutlu olduklarını ve uygun donör çıkacağını düşündüklerini vurgulayarak, nakil için önlerinde bir aylık süreç bulunduğunu ve artık nakil planlaması sürecine girdiklerini söyledi.

Martın başında Öykü’nün ne zaman nakil olacağının belirleneceğini belirten  anne Yazıcı, şöyle devam etti:

“Hastalığın tek tedavisi nakil olmak ve süreç ilerliyor. Marta kadar yüzde 100 uyumlu donör bulunmazsa yarı uyumlu, yani yüzde 50 uyumlu olan benden nakil yapılacak. Sonraki süreçte yeniden nakil ihtiyacı olabilir. Bu tekrar edebilen bir hastalık. Bizim için uygun donör bulma aciliyeti devam edecek. Bu kampanyayı sürdürmek, herkes için umut olmak, başka Öyküler için umut olmak bizim canı gönülden vazifemiz haline geldi. Öykü birçok çocuğa umut oldu.”

Yazıcı, “Öykü’nün kampanyası 12 ülkede aktif yürütülüyor. Bu hafta Almanya’dan güzel bir haber geldi. Kampanyamızla kök hücre bağışında bulunan bir donörün iliği, Almanya’daki birisine uymuş. Umarım bir terslik çıkmadan da nakil olur. Buna benzer birçok haber aldık. Daha güzellerini de almaya devam edeceğiz. El birliğiyle ihtiyacı olan bütün hastaların dayanışma içinde sağlığına kavuşması, hayatına gülümseyerek devam etmesi için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

*Kaynak: Birgün Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.