HDP’li Milletvekillerine Polis Engeli

0
1003

96 gündür açlık grevinde olan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek amacıyla Taksim’den Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen HDP’li vekillere polis engel oldu.

Aralarında HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan’ın da bulunduğu grup, Taksim’de toplanarak, üzerlerinde Leyla Güven’in fotoğraflarının bulunduğu önlüklerle Galatasaray Meydanı’na yürümek istedi.

Etrafları çevik kuvvet ve bariyerlerle çevrilen milletvekillerinin yürüyüş yapmasına izin verilmedi. Polis, HDP milletvekillerine Taksim’de yürüyüşün yasak olduğu ve basın açıklaması yaptıktan sonra dağılmaları gerektiği uyarısında bulundu. Yürümek isteyen grup ile polisler arasında çıkan kısa süreli gerginlik sonrası HDP’li vekiller basın açıklaması yaptı.

Sezai Temelli burada yaptığı konuşmada, “Bu ülkenin hukuk devleti olmasını istiyoruz. Hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını savunuyoruz ve tecritin son bulmasını istiyoruz. Hükümlünün aile ve avukatlarıyla görüşme talebinin Öcalan’dan esirgenmesi hukuksuzluğun referans noktasıdır. Tüm bu adaletsizliğe karşı Leyla Güven’in sesine ses katmaya ve tecritin son bulması için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Pervin Buldan ise yaptığı açıklamada, “İçişleri bakanının talimatıyla Galatasaray meydanına gitmemiz engellendi. Bu haksız hukuksuzlukla milletvekillerinin gidişi yasaklanmıştır. Leyla Güven arkadaşımız Öcalan üzerindeki tecritin son bulması için açlık grevi yapmaktadır. Biz arkadaşlarımızın yaşamını yitirmesine asla izin vermeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yapan milletvekilleri, sloganlarla HDP İstanbul İl Başkanlığı’na yürüdü.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU TEHDİT ETMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün yaptığı konuşmada, Leyla Güven’e destek için bugün Taksim’de yürüyüş yapacak olan HDP milletvekillerine müdahale edileceğini söylemiş, “Şimdi ‘Apo’ içeride diye, güya milletvekilleri yürüyüş yapacaklarmış sağda solda. Sizi yürüten adam değildir.” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.