“Türkiye’deki Yapıların Yüzde 70’i Kaçak!”

0
1012

İstanbul Kartal’da bulunan binanın çökmesi sonucu 21 kişinin yaşamını yitirdiği facianın ardından Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Türkiye’deki kaçak yapılaşma ve  yapılaşmada yaşanan denetimsizliğe ilişkin açıklama yaptı. 

Mimarlar Odası’nın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’deki yapıların yüzde 70’i kaçak ve bunlar büyük risk taşıyor.

Açıklamayı yapan Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Kartal’da çöken binanın bulunduğu bölgede en fazla 5 kat olmasına rağmen yıkılan binanın herkesin gözü önünde 8 kata yükseltildiğini belirterek, binanın imar affına başvurmuş olduğuna da dikkat çekti.

İmar affıyla yapıların dayanıklı olup olmadığının mal sahibinin sorumluluğuna bırakıldığını hatırlatan Candan, “Biz bunu defalarca eleştirdik. Eleştirilerimizin haklı olduğu, hükümetin politikalarının ise yanlış olduğu maalesef 21 canımızı kaybederek bir kez daha ortaya çıktı. İnsanlarımız denetimsizlik ve bilim-tekniğin bertaraf edilmesi sonucu yaşamını kaybetmekte. İmar affına onay veren, el kaldıran herkes bu faciadan sorumludur.” dedi.

Mimarlar Odası yöneticilerinden Nihal Evirgen de, yaşanan facianın imar affının nelere yol açacağını gösteren bir örnek olduğunu belirtti. Devletin yapması gereken denetimi, mülk sahiplerine devretmesinin anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan Evirgen, “Yıkılan bina birkaç ay içerisinde yapı kayıt belgesi almış olacaktı. Bu belgeyi alan bütün yapılar aslında kendisini ihbar etmiş durumda. Devlet bu yapıları denetlemeli. Aksi takdirde Kartal’daki binada yaşanan yıkım gibi bunların sayısının çoğalabileceği öngörülemez değil.” dedi.

Mimarlar Odası MYK üyesi Ali Hakkan da kamunun denetimden çekildiği her yerde bu tür faciaların yaşanmasının olası olduğunu belirterek, hükümetin denetim mekanizmalarını kaldırdığını ve odaların denetim süreçlerinden uzaklaştırıldığını ifade etti. Hakkan açıklamasında, “Bizi dinleyen hiç kimse yok. Her kentte ciddi kaçak yapılaşma var. Odalarla temas edilmesi gerekiyor. Bu iş ancak böyle çözülür.” dedi. 

*Kaynak: Evrensel Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.