Mirabel Kardeşlerin İzinde: Kadınlar Yine Alanları Doldurdu!

0
1467

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle, Türkiye’de de kadınlar İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere, birçok kentte sokağa çıktı.

AKP iktidarı boyunca artan kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesi talebiyle sokakları dolduran kadınlar, şiddetin son bulması için yalnızca 25 Kasım’da değil, her gün alanlarda olacaklarını ve mücadele edeceklerini dile getirdi.

NE OLMUŞTU?

25 Kasım 1960’ta, Dominik Cumhuriyeti’ndeki faşist diktaya karşı mücadele eden ve rejimin hedef gösterdiği Mirabel Kardeşler Patria, Minerva ve Maria araçlarıyla, bir uçurumun dibinde ölü olarak bulundu.

Olaya ‘kaza’ süsü verilmesine karşın, diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeşin, tecavüz edilerek vahşice öldürüldükleri ortaya çıktı.

O tarihten sonra onlar, diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü, insan hakları ve demokrasi için mücadelenin simgeleşen isimleri oldu. Mirabel Kardeşlerin öldürülmeleri Dominik Cumhuriyeti’nde büyük bir tepki uyandırdı. Direniş güçlendi ve bir yılın sonunda diktatörlük devrildi.

Kız kardeşlerden birinin kod adının “Kelebek” olmasından da esinlenerek; o günden sonra üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerek dünyada “Kelebekler” adıyla anıldı.

1981 yılında Kolombiya’da bir araya gelen, Latin Amerikalı ve Karaipli Kadınlar Kongresinde, Mirabel Kardeşlerin anısına 25 Kasım tarihi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edildi. O kongreden sonra tüm dünyada kadınların sokakları doldurduğu bir gün olarak tarihe geçti 25 Kasım.

Bütün dünyada yankı bulan bu gelişmeler karşısında Birleşmiş Milletler de 1999’da, 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesine karar verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.