Mısır Dışişleri Bakanı Şukri: “Taleplerimiz karşılanırsa Türkiye ile ilişkilerimiz yeniden gelişebilir”

0
577

Mısır merkezli Sada-el-Bedid kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Semih Şukri, iki ülke arasındaki ilişkilerin kademeli olarak bir süreç dahilinde ilerleyeceğini belirterek, `ikili ilişkilerin izleme, değerlendirme ve Mısır’ın gerçekten çıkarına olduğunun görülmesiyle’ uygun bir zamanda gelişebileceğini ifade etti.

Türkiye ile ilişkilerin ‘iç işlerine karışmama, karşılıklı saygı ve karşılıklı çıkar’ temelinde değerlendirildiğini ifade eden Şukri, iki ülke büyükelçiliklerin karşılıklı açılmasına
dair ise, “Türkiye’nin Mısır’la ilişkileri iyileştirme eğilimi takdire değer. Mısır’ın Türkiye’den birtakım talepleri ve beklentileri var. Bu durum, Türkiye tarafından dikkate alınırsa mevcut zorlukların üstesinden gelinir” dedi.

Şukri, “Türkiye’nin ‘uluslararası hukuka, diplomatik teamüllere, iyi komşuluk ilkelerine ve diğer ülkelerin iç işlerine karışmama ilkesine bağlılığını bildirdiğini” belirterek, ülkesinin “sağlam temeller üzerine ve kendi çıkarları doğrultusunda olmak kaydıyla, bölgesel ve uluslararası ortaklarıyla yakın ilişkilere sahip olmak istediğini” kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır ile
ilişkilerin dışişleri bakanlarının görüşmesi ve büyükelçilerin karşılıklı olarak atanmasıyla gelişeceğini belirterek, ilişkilerin eskisinden daha iyi olması yönünde çalışmalar yapılacağını açıklamıştı.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.