MİT’te 6 Ay İşkence Gören Ayten Öztürk’ün Yargılaması Başladı

1
2614

İçişleri Bakanlığı’nın arananlar listesinde adı geçen ve 8 Mart 2018 tarihinde Lübnan’da yakalanarak Türkiye’ye teslim edilen Ayten Öztürk’ün yargılanmasına başlandı.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Ayten Öztürk getirilmedi. Mahkeme heyetinin, “personel eksikliği” gerekçesiyle duruşmaya getirilmediğini ifade ettiği sanık Öztürk, bağlantının sorunlu olduğu iddia edilerek SEGBİS’le de duruşmaya bağlanamadı. Ayrıca mahkeme başkanı davaya üç avukat sınırlaması koydurdu.

Öztürk’ün avukatı Murat Yılmaz, müvekkilinin 8 Mart’ta Lübnan’da yakalanmasının ardından 13 Mart’ta MİT’e teslim edildiğini ve 28 Ağustos’a kadar bilinmeyen bir yerde tutularak işkence gördüğünü anlattı. Avukat Yılmaz, “Ayten Öztürk, 28 Ağustos 2018’e kadar Ankara’da bilinmeyen bir merkezde işkence gördü. Savcı ve hâkim, sorgusunda Ayten’in yaralarına bakmak istemedi, gözlerini kaçırdılar.” diye beyanda bulundu.

Açıklamasının devamında Ayten Öztürk’ün işkence gördüğünü anlatan Murat Yılmaz, 

“Bu aşamadan itibaren müvekkilimin gözleri bağlandı. Uçakla bilinmeyen bir yere götürüldü. Müvekkilim, polislere teslim sürecinde buranın Ankara olduğunu anladı. Müvekkilimin anlatımına göre kendisine 28 Ağustos 2018’e kadar, 6 ay boyunca işkence yapıldı. Falakaya yatırıldı, Filistin askısında kaldı, elektrik verildi. Daha sonra Ayten, Yapracık’ta TEM’e teslim edildi. Polisler, ‘Biz bir ihbar üzerine Yapracık denilen yere gittik, bir tarlada Ayten Öztürk’ü yanında iki bavulla yakaladık.’ diye tutanak tuttular. Bu tutanak gerçeğe aykırıdır. Ayten, ‘Beni, MİT işkence yaptıktan sonra Yapracık’a götürdü, orada siyasi şube polislerine teslim etti.’ dedi. Ayten, işkence gördükten sonra 42 kiloya kadar düştü. Ben vücudundaki işkence izlerini gördüm. Ayten, bunu sorguda savcıya da göstermek istedi. Ancak savcı gözlerini kaçırdı. Sorgu hâkimi de işkence izlerine bakmak istemedi.” dedi.

Avukat Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı da müvekkilinin duruşmaya bilerek getirilmediğini ve gizlendiğini belirterek, “Vücudundaki 898 yarayı gördüm. Vücuduna dokunmaya korktum. Islak, kuru yaralar vardı. Ankara’da bir işkence merkezi var. Kontrgerillanın mı MİT’in mi bilmiyoruz.” dedi.

Mahkeme heyeti Öztürk’ün tutukluluk halinin devam etmesini isteyerek, dosyanın İstanbul’a gönderilmesine karar verdi.

*Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

1 Yorum

  1. Hepimiz gerek sosyal medya üzerinden gerekse de sokaklara çıkarak hem Ayten’in hem de Türkiye’deki diğer politik tutsakların özgürlüklerine kavuşmaları için harekete geçelim:

    https://benaytenozturkvehalaburadayim.wordpress.com/

    Insan haklarının açıkça ihlali ve muhalif ifade özgürlüğününengellenmesi konusuna kayıtsız kalıp yapayalnız tek başına bırakamayız

    Bu mesajı herkese gönderelim lütfen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.