Münster’de Hanau Eylemi

0
1690

Almanya’nın Hanau kentinde şubat ayında bir ırkçı tarafından katledilen dokuz yabancı kökenli insan: Ferhat Unvar, Gökhan Gültekin, Hamza Kurtović, Said Nesar Hashemi, Mercedes Kierpacz, Sedat Gürbüz, Kaloyan Velkov, Vili Viorel Păun, Fatih Saraçoğlu olayın altıncı ayı olan 19 Ağustos’ta otuzun üzerinde merkezde anıldı. Eylemlerde ırkçılık lanetlendi ve ırkçılığa geçit verilmeyeceği mesajı verildi.

Katledilenlerin aileleri tarafından olayın unutulmaması ve ırkçılığa karşı mücadelenin yükseltilmesi amacıyla kurulan “19 Şubat İnisiyatifi Hanau” tarafından ise 22 Ağustos Cumartesi günü için Almanya çapında merkezi ve güçlü bir eylem çağrısı yapılmıştı. Aylar öncesinden yetkililerle beraber kararlaştırılan bir hijyen konsepti ile startı verilen yürüyüş bir gece öncesinden korona vakalarının artmış olması bahanesiyle iptal edildi. Onun yerine Hanau’da sadece 249 kişinin katılabileceği bir mitinge izin verildi. Bunun üzerinde yine bir çok merkezde cumartesi günü spontane eylemler yapıldı.

Bizler de Odak olarak, merkezi eyleme katılmak yerine bulunduğumuz şehirde bir eylem yapmayı daha doğru bulmuş ve cumartesi günü için miting kararı almıştık. Şehrin en işlek meydanında yapacağımız eylemin hazırlıklarını kısıtlı zamana rağmen başarıyla gerçekleştirdik. Sosyal medyada duyurusunu yapmanın yanısıra güzel bir afiş çalışması da yaptık. Bir çok kurumu eylemin içeriğini beraberce belirlemek amacıyla toplantıya çağırdık. Çağrımıza bazı gruplar o gün Hanau’da olacakları ya da kısa sürede konuşma metni hazırlayamayacaklarına yönelik yanıtlar verdi. Buna rağmen tüm kurumlar sosyal medya hesaplarından eylem çagrımızı paylaşarak destek oldu.

Çarşamba günü eylemin son halinin kararlaştırılacağı toplantıya buna rağmen Odak dışında dört grup daha katıldı. İki grup prensip olarak sadece destekçi olacaklarını, böylesi bir etkinlikte yabancıların ön planda olmasını doğru bulduklarını söylerken, Hanau’ya gidecek bir grup ise, eylem anına kadar her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını söyledi. Sadece Filistin Anti-Kolonyal adlı yeni kurulmuş olan Filistinli grup bir konuşma yapabileceklerini bildirdi.

Cumartesi günü saat ikide kısa bir selamlama ve öldürülenler için saygı duruşundan sonra Odak adına bir arkadaşımız Almanya’nın ırkçılık açısından durumunu son haftalarda yaşanan bazı olayları örnek vererek özetledi. Özellikle polis kurumunda artan ırkçı şiddete vurgu yaptı. Buna rağmen umutsuz olmamak gerektiğini, ırkçılığa karşı direnişin de giderek güçlendiğini, insanların daha kararlılıkla haklarını aradıklarına dikkat çekti.

Bu girişin ardından yine Odak’tan bir kadın arkadaşımız dayanışma adına Hanau İnisiyatifi’nin daha önce yayınlanmış bir metnini okudu. Bu metinde, geçen altı aya rağmen yetkililerin olayın aydınlatılmasında hiç bir yol almadıkları, olay öncesinde birçok kurumun affedilmez hatalar yapmış olduğu, olaydan sonra da ölenlerin yakınlarının bürokrasi denizinde oyalandıkları anlatılıyordu.

Konuşmalardan sonra sahne alan bir arkadaşımız, biri Kürtçe ve diğeri de Türkçe olmak üzere iki mücadele şarkısı söyledi. Ezilenlerin ve emekçilerin kazanacağına olan inancımızı müziğiyle dile getiren arkadaşımızdan sonra sahneye Filistin Anti-Kolonyal grubundan arkadaşlar çıktı ve ırkçılığa karşı mücadelenin enternasyonal olması gerektiğine dikkat çekerek coşkulu bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından da halkların kardeşliğine dair Arapça bir şarkı söylediler.

Filistinlilerden sonra yine Odak adına bir arkadaşımız, ırkçılık ile kapitalist sistem arasındaki bağa dikkat çeken, ırkçılığın sınıfsal karakterini ortaya koyan güzel bir konuşma yaptı. Yine aynı arkadaş İtalyanca olarak enternasyonal bir anti faşist marşı Çav Bella’yı seslendirdi ve kitle hep beraber şarkıya eşlik etti.

Çav Bella’nın ardından sunuculuğu yapan arkadaşımız, birazdan Hanau’da ailelerin basın açıklmasının başlayacağını ve bizlerin de açıklamayı sahne kenarına kurulan ekrandan naklen vereceğimizi, Odak’ın kapısının ırkçılıkla mücadele etmek isteyenlere açık olduğunu, ırkçılığın ancak beraber mücadele edilerek geriletilebileceğini söyleyerek hazırlanan programı sonlandırdı. Eyleme yaklaşık 150 anti-faşist katıldı.

Eylemin sonlarına doğru tatsız bir olay da yaşandı. Üzerlerinde ırkçı t-shirt taşıyan iki neo-nazinin eyleme katılanları cep telefonları ile videoya kaydettikleri tespit edildi. Koruma görevlilerinin film çekmeyi bırakıp alanı terk etmeleri uyarısına yanıt vermeyen ikili, kitlenin kararlı tepkisinden sonra polis korumasında alanı terk etti. Polise ilettiğimiz, çekilen videoların ve resimlerin silinmesi talebimize en ufak bir yanıt bile verilmedi. Naziler, böylesi bir eylemde bile bu cüreti elbetteki polisin bu taraflı tutumundan alıyorlar. Ancak bizler bu olayın peşini bırakmayacak, hem nazileri hem de onlara destek olan polisleri teşhir edeceğiz.

Irkçılık bir fikir değil, suçtur!

Kahrolsun faşizm yaşasın direniş!

Odak Almanya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.