NATO TOPLANTISI YAPILDI

0
1429

indir

 

Türkiye’nin çağrısı ile Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili toplantı yapıldı.

Rus uçağının düşürülmesinin ardından alel acele NATO’yu toplantıya çağıran ve arkasına saklanan Türkiye, NATO üyelerini de ikna etmişe benzemiyor.

Sputniknews’te yer alan habere göre, askeri bir kaynak RIA Novosti için yaptığı açıklamada; NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, Türkiye’nin çağrısı üzerine gerçekleştirilen olağanüstü toplantının ardından yaptığı açıklamasının kendi görüşünü yansıttığını, bu açıklamanın diğer NATO üyelerinin temsilcileri tarafından onaylanmadığını söyledi.

Kaynak, “Türkiye, tüm bilgileri NATO’nun Torrejon’daki karargahına sunduğunu bildirdi. Bu bilgiye göre, uçak Türkiye hava sahasında vuruldu. Ancak uçak Suriye topraklarına düştü ve bazı üyeler uçağın Suriye üzerinde vurulduğundan emin olduğunu dile getirdi. Türk temsilci ayrıca ihlal durumunda sert tepki verileceği konusunda Moskova’yı uyardıklarını söyledi” ifadelerini kullandı.

Kaynak, birçok ülkenin, bu olayın Viyana’da müzakereler yürütüldüğü, Suriye’deki çatışmayı çözmek için ciddi çabaların harcandığı bir sırada gerçekleştiğine dikkat çekerek, Rusya ile işbirliğinde gerginliğin azaltılması gerektiğine vurgu yaptıklarını aktardı.

‘TÜRKİYE HER GÜN YUNAN SAHASINI İHLAL EDİYOR’

İki Rus savaş uçağının Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği ekim ayında da NATO’nun toplandığını hatırlatan kaynak, “NATO ülkelerinin oybirliğiyle Rus ihlallerini kınadığı söylenmişti. Ancak aslında Yunan temsilci karşı çıkarak Türkiye’nin her gün Yunan hava sahasını ihlal ettiğini, ancak bunun göz ardı edildiğini söylemişti” dedi.

Kaynak, NATO daimi temsilciler toplantısında, NATO Anlaşması’nın bir üyenin tehdit edildiği zaman tüm İttifak üyelerinin eylemleriyle ilgili 4 ve 5’inci maddelerinin gündeme gelmediğini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.