Nuriye ve Semih: Açlık grevini sonlandırıyoruz

0
1846

OHAL Komisyonu’nun 324 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe iade taleplerini olumsuz cevaplamasının ardından Gülmen ve Özakça doktorları ve avukatlarıyla beraber düzenledikleri basın toplantısında açlık grevi direnişlerini sona erdirdiklerini duyurdular. nuriye

OHAL İnceleme Komisyonu 324 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe iade talebiyle yaptığı başvuruda olumsuz karar verdi. Başvuruları reddedilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, kararla ilgili Semih ve Esra Özakça’nın evinde basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen basın toplantısında tam 324 gündür sürdürdükleri açlık grevi direnişlerini sonlandırma kararı aldıklarını ifade ettiler.

Açıklamaya TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, Ankara Tabip Odası Başkanı Gökhan Bulut ile avukatlar katıldı. İhraç edildikleri için Yüksel Caddesi’nde eylem yapan kamu çalışanları Acun Karadağ ve Veli Saçılık da açıklamadaydı.

“Korktuk ama korkularımızın üzerine gittik”

Verdikleri mücadelede yanlarında olan, kendilerine destekte bulunan herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan Gülmen şunları söyledi; “Küçücük bir direnişten bugün milyonlarca insanın duyduğu kocaman bir direnişimiz oldu. Biz direnişimizi çok seviyoruz. Bu direniş bize özgürlüğümüz verdi. O alana çıktığımız ilk gün özgürleştik. Korktuk ama korkularımızın üzerine gittik. Bize onurumuzu geri verdiği için direnişimizi çok seviyoruz. OHAL’in karanlığınız yardığı için seviyoruz. Bugün sokağa çıkmanın fitilini ateşleyen bir direniş oldu. KHK’ların meşrutiyetini yok etti direnişimiz. Biz kendimizi hiç yalnız hissetmedik, halkımız hep yanımızda hissettik. İşe geri dönme hepimizin mücadelesi.”

“Pek çok değeri yeniden öğrendik”

Gülmen konuşmasına “Direnişimiz pek çok değeri bize yeniden öğretti. Sevgiyi, sadakati, aşkı, bağlılığı. Bunları biz yenden tanımladık. Nazife ile, Esra ile yeniden tanımladık. Aylarca her gün oraya iki kez çıkan ve gözaltına alınan Yüksel direnişçileri ile yeniden öğrendik.” diyerek devam etti.

“Özakça: Annemle gurur duyuyorum”

Nuriye Gülmen’in ardından konuşma yapan Semih Özakça, “Çok fazla işkence baskı zulüm gördük. Bizim irademizi kırmak içindi bunlar. Ama bu direniş kazandı. Bu direnişle insanlar artık başı dik ‘haksızlığa uğradım’ diyebiliyor. Biz bu direnişle umudu büyüttük. OHAL Komisyonu hükmünden bağımsız olarak bu kazanmış bir direniştir. Bu direniş sevdamızı da büyüttü. Eşim açlığa ortak olarak direnişinin başarıya ulaşmasını sağladı. Annem ilk kez gözaltına alındı. Birçok davası oldu. Annemle gurur duyuyorum. Bu direnişin kazançlarından biri de ailemiz oldu. Biz somut bir kazanım istedik. Ret kararını da yargı yolu açıldığı için somut kazanım olarak görüyoruz. Biz bu direnişle komisyonun da çalışmasını sağladık. Ret gerekçesinde memuriyetimden önceye dayalı bir dava nedeniyle ret kararı verildiğini gördük.” dedi.

Basın açıklamasında, açlık grevlerini sonlandırdıklarını fakat direnişlerini sonlandırmayacaklarını duyuran Nuriye ve Semih, gerekli tedavilerinin hemen ardından hakları için direnmeye devam edeceklerini ifade ettiler.

Kaynak: gazeteduvar.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.