OBAMA YUNANİSTAN’DA PROTESTO İLE KARŞILANDI

0
1434

yunanistan-2 ABD Başkanı Barak Obama görev süresinin dolmasına sayılı günler kala çıktığı yurdışı turunun ilk ayağıYunanistan’da kendisine yakışır bir karşılama yapıldı.«Demokrasi’nin ilk yeşerdiği yere gidiyorum» dediği Yunanistan’da devrimciler tarafından protesto ile karşılandı.

Protestocular 1973 Askeri Darbesi’nin Amerika’nın verdiği destek ile 17 Kasım’da Politeknik Direnişini bastırarak 13 kişiyi katletmesini unutmadıklarını gösterdiler. Obama’nın bu baskından 2 gün önce Yunanistan’ı ziyaret etmesi ise manidar oldu.

yunanistan-1SYRIZA’dan ayrılan Halkçı Birlik tarafından yapılan eyleme polisler tarafindan sert müdahale yapıldı. İktidara gelmeden önce polisin sert müdahalelerine karşı çıkan ve kendi taraftarlarıda buna maruz kalan Çipras’ın yine eski yoldaşlarına karşı uyguladığı müdahale onun geldiği noktayı iyi resmediyor. Çünkü SYRIZA iktidara gelmeden önce ülkedeki ekonomik krizin baş sorumlusu olarak ABD’yi görüyor ve ona karşı yapılan eylemlerde baş rol oynuyordu. Buna rağmen kendi yolundan giden eski arkadaşlarina böyle sert bir müdahalede bulundu. Bu durum SYRIZA içinde ne sonuçlar vereceği bilinmezken geleceği hakkında önemli bir dönüm noktasını gösteriyor.

ABD’nin Yunanistan’a yaptığı ziyaretin amacı ise dediği gibi Demokrasinin kurulduğu yeri ziyaret etmek degil Girit Adasında kurulu bulunan askeri üssün genişletilmesinin pazarlığı olduğuda ziyaret ile ortaya çıktı.

Hüseyin Arlıer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.