Tek Kişilik Şehir

0
1908

Odak Kültür Merkezi olarak Münster’deki faaliyetlerimize devam ediyoruz. Nisan ayında konuğumuz Ankara Tiyatro Fabrikası idi. Behiç Ak’ın yazdığı oyunu, Nuri Gökaşan yönetmiş. Mehmet Ulusoy, Necdet Onur Serimer ve Melek Göknur Alkır’ın sahne aldığı, Bora Balcı’nın Işık ve Sesten sorumlu olduğu ‘Tek Kişilik Şehir’ adlı oyun 2009 sonbaharından sonra bu defa da 2010 baharında Avrupa’ da yaşayan tiyatroseverlerle buluşmak için yola çıkmıştı. Almanya, Hollanda İsviçre ve Fransa’ yı içine alan bahar turnesinin duraklarından birisi de Münster idi.

Türkiye’li nüfusun nisbeten düşük olduğu bir şehirde tiyatro gibi genelin cok da ilgisini çekmeyecek bir etkinlik yapmak biraz da Nasreddin Hoca gibi göle maya çalmaya benziyor. Ancak biz buna alışığız. Bir geceliğine olsun milleti televizyonlarının başından kaldıracak ve modern büyük şehir insanının hayatına sahnede hep birlikte tanık olacağız. El ilanlarımızı, afişlerimizi ve Biletlerimizi hazırlayıp giriştik işe. Koşullarımıza göre başarılı olduğumuza inanıyoruz.

13 Nisan akşamı yaklaşık 80 kişi ile buluştuk. Almanca üstyazı sayesinde bir çok alman tiyatrosever de oyunu anlayarak izleyebildi. Oyun başlamadan Odak Kültür Merkezi adına Hıdır Ateş, Belediye adına Uyum Meclisi Başkanı S. Marinos izleyicileri selamladılar.

Tek Kişilik Şehir, günümüz ‘modern’ insanının yalnızlığa mahkum kent yaşamını, iletişimsizliğini ya da iletişim sandığı sanal ilişkilerini ve tüm bunlara bağlı olarak yaşadıkları yanlış hayatları anlatan ve eleştiren; bunu da mizahi bir dille yapan bir oyun. Her şeyin metalaştığı, ilişkilerin dijitalleştiği çağımızı çok başarılı bir şekilde eleştiren oyun büyük beğeni topladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.