Münster’de 1 Mayıs

0
1543

1 Mayıs, İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü Türkiye ve Dünyada binlerce yerde kutlandı. Bunlardan birisi de Almanya’nın orta boy şehirlerinden birisi olan Münster şehrinde idi. Her yıl Almanya’da Alman Sendikalar Birliği DGB önderliğinde irili ufaklı yüzlerce 1 Mayıs kutlaması gerçekleştiriyor. İşçi ve emekçilerin güncel taleplerinin dile getirildiği bu kutlamalar genelde, bir mücadele havasından daha ziyade bir görevi yerine getirme ruhsuzluğunda yapılmaktadır. Romantik devrimcilerin, otonom ve anarşist gençlerin Hamburg ya da Berlin’ deki sokak çatışmalı ‘Devrimci 1 Mayıslara’ ragbet etmesine şaşmamalı.

Bizler bu yıl 1 Mayıs’a son bir kaç yıla kıyasla daha iyi hazırlandık. Tiyatro çalışması esnasında irtibat kurduğumuz kişileri 1 Mayıs yürüyüşüne ve öğleden sonra yapacağımız pikniğe davet ettik.

Öğrenci arkadaşların başlattığı okuma kampanyasından da esinlenerek, Almanca, Türkçe ve Kürtçe; ‘Gerçekçi ol imkansızı iste!’ yazılı ve Che’nin büyükçe bir resminin yer aldığı Odak imzalı bir pankart hazırladık.

Çağırdıklarımızdan yaklaşık otuz kişi alana gelmiş olmasına rağmen, bir çok yabancı da pankartımızın arkasında yürüdü. Aynı zamanda Genç Direnişçi ve Odak flamaları da taşıdık. Güzel ve coşkulu bir yürüyüş oldu. Miting alanında bir süre konuşmaları dinledikten sonra Piknik hazırlıkları için alandan ayrıldık.

Havanın serin ve rüzgarlı olmasına rağmen pikniğimize de yaklaşık otuz kişi katıldı. Hem yürüyüşten, hem de piknikten insanların büyük bir memnuniyetle ayrılması, gelecek yıl daha başarılı bir 1 Mayıs çalışması yapmak için bizleri şimdiden kamçılıyor.

Yaşasın 1 Mayıs!

Paylaş
Önceki İçerikTek Kişilik Şehir
Sonraki İçerikAkyazı Şehitleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.