Odak’tan: YPG ve SURİYE ORDUSUNDAN, DİNCİ ÖSO ÇETELERİNE KARŞI PARALEL SALDIRI

0
1324

Erdoğan ABD ile anlaşarak Suriye’nin Kuzey doğusundaki Kürt bölgelere saldırma kararı aldıktan sonra Kürt kuvvetlerin aktifleştiği görüldü. YPG kuvvetlerinin Fırat’ın Batısı adı verilen işgal edilmiş topraklara yerleştirilen ÖSO’ya saldırdığı bildirildi.
Yandaş medya organlarından Milliyet Gazetesi olayı “Terör örgütü YPG/PKK, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) hatlarına saldırdı.” şeklinde verdi. “YPG/PKK, Türkiye sınırına 19 kilometre uzaklıkta yer alan Halep iline bağlı Mare ilçesini ağır silahlarla hedef aldı.
Teröristlerin Mare ilçesi çevresinde yer alan Harbil, İmhuş ve Şeyh İsa bölgelerinden başlatarak zaman zaman sivil yerleşimleri de vurduğu saldırıya ÖSO güçleri karşılık verdi.” şeklinde verilen habere göre taraflar arasında 3 saat süren çatışmada ÖSO güçlerinden ölen ve yaralanan olmadığının bildirilmesi ilginçti.

Haberde devamla şu ifade de dikkat çekti:

“Diğer taraftan, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki ÖSO unsurlarına ilçenin güneyindeki Beşşar Esed rejimi güçleri tarafından 10 dakika süreyle uzun namlulu silahlarla saldırıldı.

Bab’daki saldırıda da ÖSO tarafında ölen veya yaralanan olmadı.”

ÖSO çetelerinin bu çatışmaları nasıl kazasız belasız atlattığı anlaşılamazken ÖSO çetelerine karşı saldırıda Suriye Ordusu ile YPG arasındaki paralellik dikkat çekiciydi.

Bu haberden Erdoğan dinci rejimi, silahlı kuvvetleri tarafından başlatılması beklenen askeri harekatın Suriye rejimi ile YPG’yi yakınlaştırdığı sonucu çıkıyordu.

Erdoğan dinci rejiminin Kürt bölgelerine saldırmaya karar vermesinin, kendilerini Kemalist diye tanımlayan bir kısım ulusalcıyı böldüğü gözleniyor. Egemen güçlerden yana kolayca saf değiştirmesiyle ünlü ve çeşitli televizyon ekranlarında sık sık programlara çıkartılan Erol Mütercimler “Cumhurbaşkanımız” söylemiyle saldırıya destek çıkarken emekli amirallerden Türker Ertürk’ün operasyonu “seçim yatırımı” olarak değerlendirdiği gözleniyor. Türker Ertürk Gülen Cemaati’nin iktidarda olduğu dönemde Deniz Harp Okulu Komutanı iken ordu üst kademesinin Gülencilerin saldırı ve tertipleri karşısında kendisine sahip çıkmadığını ileri sürerek görevinden istifa etmişti. Son yıllarda Erdoğan yanlısı söylemleri ve eylemleriyle bilinen Perinçek’in Vatan Partisi ile MHP, Türk ulusalcılığını iktidara yedeklerden CHP ile İyi Parti’nin birlikte karşı ağırlık oluşturmaya çalıştıkları görülüyor.

ABD’nin Erdoğan’a saldırı izni vermesi, Kürt hareketi liderliğimin direncini kırarak onu teslim almak amacına yorumlanıyor. Hatırlanacağı gibi ABD rejiminin Kürt liderler hakkında milyonlarca dolar ödül koyarak arama emri yayınlamasının ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan, ABD’ye giderek Senato’ya bilgi verme adı altında gizlice ABD yetkilileriyle görüşmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.