“Basın Kartı Yönetmeliği” Resmî Gazete’de Yayınlandı

0
1147

Basın kartlarına ilişkin usul ve esasların değiştirildiği yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Basın kartlarının alımını zorlaştırırken, iptalini ise kolaylaştıran yönetmeliğe meslek örgütleri tepki gösterdi.

Yönetmelikteki kartın iptaline ilişkin maddeye, “Milli güvenlik ve kamu düzenine aykırı davranışlarda bulunması veya bu tür davranışları alışkanlık edinmesi” maddesi eklendi. Yani kart sahibi “milli güvenlik ve kamu düzenine aykırı” görülen bir davranış sergilediğinde kartın iptali kolaylaşacak.

Ayrıca basın kartı almak isteyenlerin, terörle mücadele suçlarından, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan, milli savunma ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk suçlarından hüküm giymemiş olması şartı aranacak.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), değiştirilen Basın Kartı Yönetmeliği’yle ilgili bir basın açıklaması yayımladı. TGC yönetmeliğin iptalini isterken, iktidarların tarih boyunca gazetecileri kontrol altında tutmaya çalıştığını söyledi.

Yapılan açıklamada, “Türkiye’de adil yargılanma hakkının ihlal edildiği bir ortamda, her gazeteci kendini mahkeme karşısında bulabilmekte ve hüküm giyebilmektedir. Bu açıdan yönetmelikle getirilen yeni düzenlemeler, gazetecilik mesleğine yeni bir darbedir. Basın Kartı Komisyonu oluşumu da demokratik değildir. 1947 yılından günümüze kadar 13 kez Basın Kartı Yönetmeliği çıkarılmıştır. Bugün 14. Basın Kartı Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik bugüne kadar çıkarılan tüm yönetmeliklerin gerisinde kalmıştır. Yeni yönetmelikle yapılan düzenlemeler, gazetecilik mesleği açısından önemli sakıncalar içermektedir.” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.