İSVEÇ’TE SEÇİMLERİN YENİLENMESİNE Mİ GİDİLECEK?

0
1185

İsveçte 9 Eylül 2018 tarihinde yapılan seçimlerden bu yana hala hükümet kurulamadı. Seçimlerde Sosyal Demokratlar, Sol Parti ve Yeşiller Bloku (Rödgröna blocket) 144 milletvekili, Sağ ittifak 143 ve İsveç Demokratları adlı faşist parti ise 62 milletvekili çıkarmıştı. Önce 25 Eylül’de kurallar gereği mevcut başbakan Stefan Löfven’in devam edip etmemesi oylandı. Löfven 142’ye karşı 204 oyla reddedildi. Meclis Başkanı Andreas Norlén yeni hükümeti kurma görevini önce Merkez sağ parti (Moderatarena) lideri Kristersson’a verdi. Ulf Kristersson 14 Kasım’da yapılan güven oylamasında 154’e karşı 195 oyla reddedilerek başarısızlığa uğradı. Bu başarısızlık İsveç tarihinde bir ilk olmuştu. Ardından hükümeti kurma görevi ala Sosyal Demokrat İşçi Partisi lideri Stefan Lövfen de 15 Aralık’ta yapılan oylamada başarısızlığa uğradı. 14 Kasım’daki oylamada İsveç Demokratları (SD) adlı faşist parti Kristerrson’a evet oyu verdiği halde Sağ İttifak’ı oluşturan partilerden Liberaller (L) ve Merkez Parti (C) ret oyu vermişlerdi. Gerekçeleri ise hükümetin SD destekli olacağı ve söz konusu desteğin önemli tavizler karşılığında sürdürülebileceği idi.

İsveç’te hükümet kurulması için 4 ayrı teşebbüsün oylanmasının ardından başarısız kalınırsa Meclis Başkanı seçimlerin yenilenmesine karar verebiliyor. Şu ana kadar 2 teşebbüs başarısızlığa uğradı.

Sağ İttifak’ı oluşturan partilerden Hristiyan Demokratlar (KD), Merkez sağ Moderatlar liderinin SD destekli hükümet kurma planının arkasında durdular. Bu tutum KD lideri Ebba Bush Thor’un sağcı kamuoyundaki popülaritesini yükseltirken C ve L liderleri prestij kaybettiler. Bu liderlere karşı kendi partileri içindeki muhalefetin yükseldiği ve SR destekli bir hükümete katılmaları için baskıların arttığı bildiriliyor.

Avrupa genelinde olduğu gibi İsveçte de sağcı ve ırkçı partilerin geliştikleri görülüyor. Seçimlerin yenilenmesi halinde SR’in güçlenmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.