Odak’tan Güncel Yorum: Erdoğan Ne Çabuk Birbirine Düşürdü?

0
1361

24 Haziran seçimleri CHP’si, İYİ’si ve Saadet’i ile burjuva muhalefet partilerinin Millet İttifakı adıyla birleştiği bir çalışma oldu. HDP bu ittifaka alınmadıysa da ittifak üyesi partiler HDP aleyhine HDP de onlar aleyhine konuşmadı. Hedef Erdoğan’dı. Türkiye solundan hemen bütün güçler Erdoğan’a karşı kurulan birliği fedakarca destekledi. Seçimleri boykot eden örgütler dahi ittifaka karşı aktif bir tutuma girmediler.

Hükümet toplumdaki kutuplaşmayı körüklemek için Kürtlere karşı Afrin’de ve başka yerlerde savaş yürütüyordu. Medyada savaş propagandasından geçilmiyordu. Bunlara rağmen Muharrem İnce gitti ve hapiste tutulan Demirtaş’ı ziyaret etti. Hem İYİ Parti hem de Saadet Partisi sözcüleri muhalefetin birliği yolunda alışılmışın dışında olumlu tutumlar içindeydiler. Bu birlik ortamında milyonlarca insan İzmir, Ankara, Diyarbakır, İstanbul gibi muhalefet mitinglerine katılırken AKP ile MHP bloku Cumhur İttifakı kaynıyordu.

Fakat ne zaman ki sonuçlar açıklandı, işler değişti. Önce Muharrem İnce seçimlerde Ekmeleddin’den bile az oy almış duruma düşürülmesine ses edecek yerde tuttu “Az oy aldılar” diye ittifaktaki diğer muhalefet partilerini suçladı. Ardından AKP’nin arkasında olduğu bir parti içi iktidar mücadelesi başlatıldı. Mücadelede AKP sözcüleri, “CHP’de doğal lider haline geldi” diye övdükleri İnce’yi desteklediler. Sonra İYİ Parti sözcüsü Erdoğan’a “MHP’ye mahkum değilsin” mesajı vererek onunla işbirliği kuyruğuna girmiş izlenimi yarattı. CHP sözcüsü Bülent Tercan, Erdoğan’ın kraldan çok kralcı İçişleri Bakanı’nın “(Şehit) asker cenazelerine gelmeyin, PKK’nın cenazelerine gidin” tavrına “Ölen asker de Kürt genci de insandır ve bu ülkenin evladıdır” diyecek yerde hemen “Sen PKK’dan bile daha bölücüsün!” ifadesiyle yanıt vererek çaktırmadan Erdoğan’ın yanına yanaştı. Bunu sosyal medyada HDP yanlılarının CHP’ye karşı klasik hakaretleri izledi.
Muhalefet sorumluları çok çabuk bölünüyor. Özgür bir ülke kurmak için iktidara karşı direnmek isteyenler birliğe ihtiyacı daha iyi görürler. Türkiye sosyalist hareketinden, CHP ve HDP’den bilinçli insanların muhalefetin birliği yolunda ısrarla çalışması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.