ODTÜ’lüler Mezun Oldu: “En Az Üç Çocuk Değil, En Az Bir Diploma!”

0
2473

odtü1

ODTÜ’nün 60. yıl mezuniyet törenine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üniversite diploması tartışması damgasını vurdu. Erdoğan’ın diploması tartışmalarına karşı “Bizim diplomalar gerçek” pankartları taşıyan öğrenciler, “Senin diploman nerede” diye sordu.

odtü-2

ODTÜ’nün Devrim Stadyumu’nda düzenlenen 2016 mezuniyet törenine, öğrencilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik tepkileri damgasını vurdu. Öğrenciler, Erdoğan’ın üniversite diploması tartışmalarına, hazıladıkları pankartlar ve dövizlerde, “Diplomasız fahri doktor olunan ülkeye Türkiye denir”, “Eksiğim değil senden bir diploma fazlam var”, “Diploması olmayan Cumhurbaşkanı yarımdır, eksiktir”, “Abi diplomasız da Cumhurbaşkanı olunuyormuş, boşuna okumuşuz”, “Aman boşuna uğraşmışız diplomasız da oluyormuş” diyerek tepki gösterdi.

odt-3

ODTÜ öğrencileri Erdoğan’ın “Anneliği reddeden kadın yarımdır, eksiktir” sözleriyle başlayan “yarım kadın” tartışmalarına da “Diplomamız da tam kadınlığımız da” dedi. ODTÜ mezuniyetinde bir diğer dikkat çeken nokta ise Türkiye’de yaşanan canlı bomba saldırıları oldu. Ellerinde siyah balonlarla yürüyen ODTÜ’lüler “Ülkenin güvenliğine kayyum atansın”, “Zor olan ODTÜ’den mezun olmak değil, Türkiye’de hayatta kalabilmek; İstikrarlı ölüyoruz” pankatlarıyla tepkilerini dile getirdi.

Ankara’daki canlı bomba saldırılarında hayatını kaybeden ODTÜ’lü Ozancan Akkuş ve Barış Sever’i unutmayan ODTÜ’lüler, taşıdığı pankartların yanında “Burada” diyerek arkadaşlarını andı. Erdoğan’ın “Gazze’ye yardım götürmek için dönemin başbakanından izin mi aldınız?” ifadelerine de değinen ODTÜ’lüler “Mezun olurken dönemin başbakanına mı soracağız” pankartı taşıdı.

Bu yıl 3100 mezun veren yaklaşık 10 bin kişinin izlediği ODTÜ mezuniyeti, akademisyenlerin ve mezunların yürüyüşüyle başladı, Rektör Ahmet Acar’ın konuşmasıyla devam etti. Rektör Acar yaptığı konuşmaya “İnsanlık dışı terör saldırısıyla hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi. Acar, yaşanan saldırılarda hayatını kaybeden ODTÜ öğrencisi Ozancan ve Barış’ı unutmayan öğrencilerine teşekkür etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.