Öğrencilerle Burs Dayanışmamız

0
914

6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketi sonrasında milyonlarca insan yakınlarını ve sevdiklerini kaybetmekle kalmamış aynı zamanda evsiz ve yurtsuz da kalmıştı.

Yaşanan bu büyük felaketten sonra Türkiye solu, depremzedelere yardım etmek için fedakarca harekete geçti. Odak Dergisi ve Eğitim ve Dayanışma Hareketi olarak bizler de depremzedelerle dayanışma çabasında olduk, deprem bölgesine gittik ve oradaki arama-kurtarma çalışmalarına katıldık. Depremin ilk gününden itibaren acil ihtiyaçlar için bağış topladık ve bunları başta Ahbap Derneği olmak üzere çeşitli derneklere ve asıl olarak da ihtiyaç sahiplerine doğrudan ulaştırdık. Bölgeye ziyaretlerde bulunarak, çocuklara oyuncak ve defter-kalem götürdük. Ayrıca bulunduğumuz alanlarda deprem bölgelerinden gelen insanlara da olanaklarımız ölçüsünde yardımcı olmaya çalıştık.

Deprem sonrasında da dayanışma çabalarımız sürdü. Depremin etkilediği önemli kesimlerden biri de öğrenciler oldu. Bölgedeki yüzlerce okul deprem sırasında yıkıldı ya da büyük zarar gördü. Bundan dolayı milyonlarca öğrenci başka şehirlerdeki okullara kayıt yaptırmak zorunda kaldı. Depremin getirdiği ekonomik zorluklar da çocukların eğitim hayatını önemli ölçüde etkiledi. Evsiz, yurtsuz ve işsiz kalan depremzede aileler çocuklarını okula göndermekte ve eğitim masraflarını karşılamakta zorlanıyorlardı. Bu zorluğu göz önünde bulundurarak Nisan ayından itibaren 12 öğrenciye bir yıl boyunca 100’er avro eğitim desteği vermek üzere bir kampanya başlattık. Bu çabayı sürdürmek ve genişletmek istiyoruz.

Bu dayanışmada öncelikli olarak ilerici aileleri ve onların eğitim gören çocuklarını esas alıyoruz. Buna karşın dayanışmayı kendi siyasi çevremizde bulunan öğrencilerle başlatmadık ve kendi politik çevremizle ve sadece depremzede öğrencilerle sınırlamak da istemiyoruz.

Hapisteki insanların zor durumdaki çocuklarını da depremzedeler kadar önemli görüyor ve onlarla da dayanışma göstermek istiyoruz. Bu aynı zamanda, bizim hapishanedeki ilerici insanlara karşı önemli bir sorumluluğumuzdur da.

Burs dayanışmasında esas aldığımız noktalar var. Örneğin bu dayanışma kampanyasında gençlerin derslerine azami ilgi göstermeleri yanında ülke ve insanlık sorunlarına da ilgili olmaları en önemli beklentimizdir. Yine onlardan kendi olanakları ölçüsünde çevreleri ile dayanışma içinde bulunmalarını da bekliyoruz. İstisnai durumlar elbette olabilir. Ancak kendisi için yaşamaya esas alan gençler dayanışmamızda kural olarak son sırada yer alacaktır.

Sol gruplar arasında dayanışmaya hizmet etmek amacıyla çeşitli sosyalist gruplardan konuyla ilgili görüş ve katkı almaya çalışıyoruz. Burs dayanışmasını solun birliğine çok mütevazı da olsa bir katkı anlayışıyla birlikte geliştirmeyi umuyoruz.

Maddi dayanışmalarda şeffaflık çok önemli rol oynamaktadır. Burs dayanışması için toplanan paralar, bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tüm belgeleri ile birlikte, isteyenlerle paylaşılacak ve kampanyada şeffaflık esas alınmaya devam edecektir.

Burs dayanışması için parasal kaynak sağlamak maksadıyla tanıdığımız insanlara gidiyor, çeşitli etkinlikler yaparak ilerici insanların dikkatlerini çekmeye ve katkılarını almaya çalışıyoruz. Eğitim ve Dayanışma Hareketi olarak bu çabamıza gücünüz ve imkanlarınız ölçüsünde destek olmanızı bekliyoruz.

Dayanışma yaşatır, geliştirir, insanlaştırır, yüceltir ve güçlendirir.

Odak Dergisi

5 Kasım 2023

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.