İsrailli Miras Bakanı, Gazze’ye nükleer bomba atmanın bir “seçenek” olduğunu söyledi

0
326

İsrail Miras Bakanı Amichai Elijahu, bir radyo röportajı sırasında Gazze Şeridi’ne nükleer bomba atılıp atılmaması gerektiği yönündeki soruya, “Bu seçeneklerden biri” yanıtını vermişti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise Elijahu’nun yorumlarının “gerçekte hiçbir dayanağı olmadığını” söyleyerek yanıt verdi. Netanyahu, İsrail ve ordusunun “sivillere zarar gelmesini önlemek için uluslararası hukukun en yüksek standartlarına uygun olarak” hareket ettiğini iddia ederek ve Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’a karşı “zafer kazanana kadar” bunu yapmaya devam edeceklerini açıkladı.

Filistinlilere karşı “insani hayvanlara karşı savaşıyoruz” sözleriyle gündeme gelen İsrail Savunma Bakanı Joav Galant ise Elijahu’nun “temelsiz ve sorumsuz açıklamalarını” kınadığını açıkladı.

Ha’aretz Gazetesi’nin haberine göre kısa bir süre sonra İsrail hükümeti, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun aşırı sağcı Otzma Yehudit partisinden bir bakan olan Eliyahu’yu kabine toplantılarından süresiz olarak uzaklaştırdığını duyurdu. Eliyahu’nun da görevden alınıp alınmadığı ise belli değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.