Ölümle tehdit edilen Diyarbakır Baro Başkanı’na 81 Baro’dan destek açıklaması

0
104

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’e yönelik tehditlere tepki gösteren 81 baro başkanı, “Tekrar edecek bir Tahir Elçi acısı yaşamak istemiyoruz” diyerek açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’in eşinin ve çocuklarının fotoğrafları sosyal medyada paylaşılarak ölümle tehdit edilmesi üzerine Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Olayın duyulmasının ardından 81 ilin baro başkanları da, “Kolluk Görevlilerinin, Adli Makamların ve Devletin Dikkatine” başlığıyla bir açıklama yayınlayarak, katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi hatırlattı.

“Tekrar edecek bir Tahir Elçi acısı yaşamak istemiyoruz” denilerek, Eren’e yönelik ölüm tehditlerine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son zamanlarda Diyarbakır Barosu Başkanımız Av. Nahit EREN’in sosyal medya üzerinden ölümle tehdit edilmesi kabul edilemez! Yeni bir Ali GÜNDAY vakası, tekrar edecek bir Tahir Elçi acısı yaşamak istemiyoruz. Anonim hesaplardan yapılan alçakça tehditlerde, başkanımızın çocukları da dahil olmak üzere tüm ailesi ve akrabalarının da fotoğraflarının paylaşılması; işin vahametini yeterince açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

Demokrasi iklimi ve hukukun üstünlüğü şemsiyesi altında mücadelenin ancak ve yalnızca fikirle olabileceğini kabul eden, şiddetin her türlüsüne ve masum insanların alçakça ölümle tehdit edilmesine sonuna kadar karşı çıkan bizler, kolluk güçleri, adli makamlar ve bütün organlarıyla devleti ciddiyete, olayın üzerine hassasiyetle gitmeye ve failleri derhal bulup cezalandırmaya davet ediyoruz. Yeni acılar, yeni trajediler yaşanması istenmiyorsa; geç kalınmadan ilgilileri görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Karanlık güçlerin tehditleri karşısında aşağıda imzası bulunan Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren’in yanında olduğumuzu ve tereddütsüz biçimde destek verdiğimizi kamuoyuna duyururuz.”

Ne olmuştu?

Bazı sosyal medya hesaplarından Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren’in eşinin ve çocuklarının kişisel verileri ve fotoğrafları paylaşılarak ölüm tehditi ve hakaret içeren paylaşımlar yapılarak, Eren’in aile üyeleri; kişisel verileri ve görüntüleri paylaşılarak belirli çevrelere açıkça hedef gösterilmişti. Yapılan paylaşımlarda Eren’in; geçmiş yıllarda Diyarbakır Barosu’nda üstelenmiş olduğu görevleri, katılmış olduğu kurumsal faaliyetleri ve bu faaliyetleri nedeniyle hakkında açılan davalardaki savunmalar, manipüle edilerek kriminalize edilmeye çalışılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.