Ömer Çelik’ten Demokrasi Dersleri

0
1129

AKP sözcüsü Ömer Çelik, partisinin gerçekleşen MKYK toplantısında iptal edilen İstanbul seçimleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Demokrasilerin olmadığı ülkelerde seçimler tekrarlanmaz” diyen Çelik, “#herşeyçokgüzelolacak” paylaşımında bulunan ünlü isimler hakkında ise “Sanatçı dediğinizde aklınıza sanatsal üretim ve bireysellik gelir. Bütün sanatçıların bireysellik yerine bir söylem etrafında kenetlenmeleri kendilerinin tercihidir. Demokratik olarak eleştirme hakları vardır. Herkesin nezih bir üslupla hareket etmesinde fayda var. Biz Türkiye’nin sanatçılarının kıymetli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.

İşte Ömer Çelik’in konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

“YSK’nın verdiği karar içerde ve dışarda tartışılmaya devam ediyor. Neredeyse bazı ülkelerde birinci gündem maddesi bu olmuş durumda. Herkese uyarımız şudur. Bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Birincisi, Türkiye’deki seçim süreçlerine ve sonuçlarına müdahale anlamına gelecek açıklamalardan kaçınmak gerekir. Müdahale gibi açıklamalar saygı ile karşılanmaz. Demokrasinin olmadığı ülkelerde seçim tekrarlanmaz. YSK, mazbatayı birinden alıp diğerine vermedi. Oyun berraklaşması açısından bir süreç yaşanacak.

Türkiye’nin seçim yapma kapasitesi, dünyadaki birçok ülkeden yüksekte bir kapasitededir. Sandıkların tamamı sayılsaydı sonuç farklı çıkacaktı. İstanbulluların iradesi tecelli edecek ve hep beraber bu sonucu selamlayacağız. Şimdiki eksiklikler tamamlanmış olacak ve sonuç olarak bir takım usulsüzlüklerin olmadığı seçim olacağı için 1 oy farkla bile kim kazanırsa başımızın üstünde yeri var diyeceğiz. Biz de kendi adayımızın kazanmasını isteriz.”

“Türk demokrasisi, bedeli ödenmiş bir demokrasidir. Uğruna şehitler verilmiş bir kazanımdır. Milletimizin tamamının ortak değeri olarak var olmaktadır. Buna herhangi bir şekilde zarar verilmesi karşısında çok büyük bir hassasiyet duyuyoruz. Müttefiklerimizden ve dışımızdaki dünyadan aynı saygıyı besliyoruz. Her isteyene kapımızı açıyoruz ve kapımızı açıyoruz.

Tabi içerdeki tepkiler başka bir boyuta geçmiş durumda. Daha önceki basın toplantımızda şöyle bir şey söylemiştim. “Kızılay’da hakimleri yürütmeyiz” diyenlerin varacağı yerin tehlikeli olacağını söylemiştim. Genel Başkanımıza karşı CHP sözcüsü “Yüce Divan” hatırlatması yapmıştım, ben de eleştiride bulunmuştum.

Bu geleneğin kullandığı kodlara sahibiz. Arkasından en geldi? Bir CHP sözcüsü bir darbe çağrısı yaptı. CHP vekili kınanmış değildir, uyarılmış değildir. Bir milletin iradesiyle seçilmiş yönetime karşı darbe çağrısı yapmış işlenecek en büyük suçtur. Ve o kişinin alnında ömür boyu taşınacak bir leke olarak durur. Bir sonraki aşamaya da geçildi. CHP Genel Başkanı YSK hakimlerinin isimlerini vererek, hedef göstererek konuşma yaptı. Hatta soyadlarıyla dalga geçmeye kadar işi götürdü. Dediğim gibi bunlar Yüce Divan’dan bahsettiği zaman kafalarınızın arkasındakini iyi biliyoruz.”

“Bu gelenek bize ait bir gelenek değil. Cumhurbaşkanımız Afrin’e ziyarette bulunduğunda kendisine eşlik eden sanatçılara dönük fişleme faaliyetinin nasıl olduğunu gördük. Cumhurbaşkanımızı ziyaret edenlerin etiketlendiğini gördük. Tek tek kimin ne dediğine girmeden bir siyasi çağrı yaptığında her birinin tek tek aynı cümleyi söylemesi tercihi kendilerine aittir.

Sanatçı dediğinizde aklınıza sanatsal üretim ve bireysellik gelir. Bütün sanatçıların bireysellik yerine bir söylem etrafında kenetlenmeleri kendilerinin tercihidir.

Demokratik olarak eleştirme hakları vardır. Herkesin nezih bir üslupla hareket etmesinde fayda var. Biz Türkiye’nin sanatçılarının kıymetli olduğunu düşünüyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.