Ortadoğu’da İt Dalaşı

0
1582

ABD Başkanı Donald Trump, 7 Nisan günü Douma’da gerçekleştiği öne sürülen kimyasal saldırıdan Suriye hükümetini sorumlu tuttu. Saldırıda 45’den fazla insanın hayatını kaybettiği ve yüzlerce insanın da yaralandığı belirtildi.  

Trump, Suriye hükümetine nasıl bir ceza vereceğini kararlaştırmak için düşüneceğini ve Latin Amerika gezisini ertelediğini söyledi. İngiltere ve Fransa hükümetleri bu konuda ABD ile birlikte Suriye’ye askeri saldırıda bulunmaya hazırlandıklarını ifade ediyorlar. Suudi Arabistan prensi Mohammed bin Salman bu askeri saldırı için ülkesini kullandırtacağını belirtti.

Avustralya hükümeti de ABD’nin yanında olduğunu belirtti. Rusya bir kimyasal saldırı izine rastlamadıklarını ya iddia edilen saldırının olmadığını ya da olmuşsa saldırının ABD ve müttefiklerine bahane sağlamak için isyancılar tarafından düzenlenmiş olabileceğini belirtiyorlar.

Hatırlanacağı gibi Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Daha şubat ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, ‘Rusya’nın Suriye’de kimyasal saldırı provokasyonu hazırlıklarından haberdar olduğunu’ söylemişti. (1) Irak’a yapılan saldırı da önce Saddam’ın kimyasal silahları gerekçe gösterilerek başlatılmıştı. Saldırıdan yıllar sonra İngiltere hükümeti kimyasal silah iddiasının uydurma olduğunu itiraf etmişti.
Twitter yoluyla atışan taraflardan Trump “Füze saldırımıza hazır ol Rusya” diye şov yaparken Rusya olgun görünmeye çalışarak “Akıllı füzelerinizi seçilmiş hükümete değil teröristlere karşı kullanın” diyor. Rus yetkililer Twitter diplomasisine katılmayacaklarını da açıkladılar.

İran yetkilileri bir hava saldırısına karşı Suriye hükümetinin yanında olduklarını duyurdular. Suriye hükümetinin uçaklarını korumak için onları Lazkiye’deki Rusya üslerine taşıdığı haber veriliyor. (2)

Mevcut askeri güç ilişkileri koşullarında ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye saldırılarının temsili olacağı sanılıyor. Özgür Suriye Ordusu adlı Batı yanlısı ve Erdoğan hükümetinin müttefiki olan çeteler Suriye’ye bir ABD saldırısını yeni yerler fethetmek için beklediklerini ifade ettiler. Sosyalist hareketler dış güçlerin Suriye’den ellerini çekmesini istiyor.

(1) Sol Portal, 28 Şubat 2018
(2) The Guardian, 11 Nisan 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.