Pandeminin faturası esnafa: Üç ayda 29 bin esnaf kepenk kapattı

0
800

Ekonomik krizin üzerine pandemi kısıtlamalarının da eklenmesiyle sıkıntıları artan çok sayıda esnaf kepenk kapattı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre, 2021’in ilk çeyreğinde kapanan esnaf sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 29 bini aştı. Yine pandemi kısıtlamaları altında geçen 2020 yılında ise 99 bin 588 esnaf kepenk kapatmıştı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde tasfiye olan şirket sayısı yüzde 3.2’lik artışla 4 bin 620’ye çıkarken, aynı dönemde 2 bin 694 şirket de kapısına kilit vurdu. Yılın birinci çeyreğinde kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2’ye yakın artışla 7 bin 616’ya yükseldi.

Şirket ve esnaflar arasında kapanmalara paralel olarak işsiz kalanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Mart 2021 döneminde mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı 9 milyon 204 bin olarak kayıtlara geçti.

İşsizlik ve borç sarmalıyla boğulan ve çıkış yolu bulamadığı için bunalıma giren esnaf ise intihara yöneliyor. Nisan ayında aynı gün içinde borç batağındaki dört esnafın intihar haberinin ardından dün de Urfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Devteyşti Mahallesi’nde 29 yaşındaki bir esnafın ekonomik sıkıntılarından dolayı yaşamına son verdiği belirtildi.

Esnafın içinde bulunduğu duruma ilişkin açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, salgınla ilgili faturanın esnaf ve sanatkâra çıkarıldığına dikkat çekerek, salgın nedeniyle sıkıntı yaşayan esnafa karşılıksız hibe desteği verilmesi ve tüm borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz ertelenmesi konusunda hükümete bir kez daha çağrıda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.