KHK ile ihraç edildikten sonra yaşamını yitiren Eğitim-Sen’li Taş göreve iade edildi

0
548

2017 yılında Mersin’de tarih öğretmenliği yaparken 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleğinden ihraç edilen Salman Taş’ın göreve iadesine karar verildi. Ancak Taş ihraç edildikten kısa süre sonra yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek 2019 yılında hayatını kaybetmişti.

Eğitim-Sen üyesi öğretmen Taş’ın ihraç kararını inceleyen OHAL Komisyonu’nun bugün tebliğ edilen kararında Taş’ın göreve iade edildiği belirtildi.

Kendisi de KHK ile görevden alınan ve OHAL Komisyonu’nun kararını bekleyen Eğitim-Sen Mersin Şubesi Başkanı Mahmut Sümbül konuyla ilgili şunları söyledi: “Bizleri şimdiye kadar oyaladılar. Salman arkadaşımız maalesef bugün göreve iade edildi, şaka gibi. Bir yandan arkadaşımız adına sevindik ama buruk bir sevinç, çok acı bir sevinç. Arkadaşımız bir yandan toplum nezdinde itibarı iade edilerek, komisyon adına özür dilendi. Ama arkadaşımız hayatını kaybetti. İhraç edildiği süreçte eşi çalışmayan, iki çocuğu okuyan bir arkadaşımızdı. Gözü açık gitti. Mesleğini çok seven bir insandı. Maalesef o kahırla arkadaşımız hayatını kaybetti ama şimdi iade ediliyor. Bunun vebalini kim ödeyecek? Bu sadece arkadaşımızın haklarının iadesiyle bitecek bir şey mi?”

Öte yandan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kararının ardından 4 bin 770 KESK üyesi KHK ile ihraç edildi. KESK üyelerinin 1023’ünün başvurusu reddedilirken, 2 bin 900 kişi de başvurularının ele alınmasını bekliyor.

Kaynak: Artı Gerçek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.