IŞİD Saldırıları Sürüyor, Hükümetin Sorumluluğu Yok!

0
1323

atatürk

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran’da gerçekleştirilen saldırılarda yaşamını yitirenlerin cenazelerinin tamamı ailelerine teslim edildi.

Geçtiğimiz salı günü Atatürk Havalimanı’nda 3 IŞİD’linin gerçekleştirdiği saldırıda 44 kişi yaşamını yitirmişti. Silahlı saldırı ve ardından yaşanan patlamalarda parçalanan bedenlerin otopsilerinin tamamlandığı ve son cenazelerin de ailelere teslim edildiği duyuruldu.

atat-2Hükümete bağlı çalıştığı inkar edilemez olan mahkemeler 28 Haziran Salı Günü gerçekleşen saldırıdan dakikalar sonra, daha önceki katliamlarda olduğu gibi yayın yasağı getirmiş, yaşanan katliama dair görüntü, ses kaydı ve fotoğraf yayınlanmasına engel olmuştu. Görgü tanıklarının televizyon ekranlarında konuşturulması, patlama hakkında yorum ve değerlendirme yapılması da yasaklanmıştı. Mahkemelerin bu yolla, hükümetin katliamlardaki sorumluluğunu gizleme çabasına ortak olma çabasına rağmen bu sansüre aldırış etmeden yayın yapan muhalif basın ise saldırılara uğramaya devam ediyor. İMC TV’nin kapatılmasının ardından Özgür Gün TV ve şimdi de Hayatın Sesi Televizyonu (Hayat TV) kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Yaşanan sadırıların ardından bugün ise çeşitli şehirlerde yapılan polis operasyonları sonrası kimisi yabancı ülkelerin vatandaşı olan ve IŞİD’le bağlantılı oldukları iddia edilen 24 kişinin gözatına alındığı ve emniyette sorgulandıkları açıklandı.

Öte yandan Ankara’daki 10 Ekim saldırısında yaşamını yitiren bir demiryolu emekçisinin ailesi tarafından İçişleri Bakanlığı’na açılan ihmal ve tazminat davasında bakanlıktan şaka gibi bir savunma geldi.
Katliamda sorumluluğu ve ihmali olduğu için dava edilen bakanlıktan yapılan savunmada, saldırının öngörülemeyen bir durum olduğu, patlamanın da zaten önlem alınması gereken miting alanında değil, miting alanına yapılacak olan yürüyüş için toplanılan bölgede gerçekleştiği bu ve bunun gibi sebeplerle bakanlığın herhangi bir sorumluluğu olmadığı iddia edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.