Kürdistan’da Çatışmalar, Sokağa Çıkma Yasakları ve Kaybetmeler Sürüyor

0
1466

sokaga-cikma-yasagi
Şırnak, Lice, Sur ve son olarak Dersim bölgesinde yoğunlaşan çatışmalı süreç DBP’li belediyelere el konulmak istenmesiyle sürüyor.

Başbakan Binali Yıldırım ve Erdoğan’ın peşpeşe yaptığı açıklamaların ardından DBP’li belediyelere kayyım atanması süreci hız kazandı. Siyasi operasyonların yani sıra askeri operasyonlar da hız kesmeden devam ediyor.
Seçimlerde başarı kazanamadığı belediyelere zor yöntemiyle el koyan Erdoğan iktidarı savaşı yükseltmeye devam ediyor.
amed-belediyesi
Tunceli Valili’nden yapılan açıklamaya göre 28 Haziran-12 Temmuz arası uygulanacağı duyurulan Özel Güvenlik Bölgesi uygulaması 1 Eylül’e kadar uzatıldı.
HBDH’nin Dersim’de faaliyetlerini yoğunlaştırmasının ardından Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilen alanlardaki uygulamanın süresi 15 günden 2 aya çıkartılmış oldu.

Öte yandan DBP’den yapılan açıklamada, çatışmalı sürecin uzatılması, belediyelere kayyım atanmasına zemin hazırlamak için bir argümandır, denildi. Yaklaşık 1 yıldır süren çatışmalar boyunca belediyelerin faaliyetlerinin zaten zor yöntemleri ile ellerinden alındığını belirten DBP sözcüsü, her türlü yol ve yöntemle direnişi sürdüreceklerini ifade etti.

Hurşit Külter

DBP yöneticisi olan Hurşit Külter’den ise 37 gündür haber alınamıyor.
Külter’in gözaltına alındığı günden bu yana yapılan başvuruların hiçbirinden olumlu yanıt alınamazken, BM, AP ve AİHM ile yürütülen görüşmeler de sonuç vermiyor.
hursit-kulter
Adli makamlar ve kolluk güçleri tüm girişimlere rağmen Külter’in gözaltına alınmadığını ifade ederken, olayın tanıkları Külter’in gözaltına alındığı ve kaybedilmesinden endişe ettikerini söylüyor.
Saldırıların devam ettiği Şırnak’ta 27 Mayıs’ta gözaltına alınan ve kendisinden hala haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter son olarak gözaltına alınmadan hemen önce ailesine gönderdiği mesajda, etraflarının sarıldığını belirterek, “Hakkınızı helal edin. Fazla kalmadı. Herkese selam söyle!” demişti.

Külter’in gözaltına alındığı dün akşam özel harekatçılara ait “BOF @Tweet_Guneydoğu” sosyal medya hesaplarında fotoğraflar paylaşıldı. Özel hareket timleri daha sonra bu paylaşımı geri çekip, hesabı kapatmıştı.
hursit-kulter-sirnak-kaybedilmeAvukatlar ve HDP’li vekillerin şu ana kadar yapmış olduğu tüm girişimlerine rağmen Şırnak Emniyet Müdürlüğü Külter’in gözaltına alındığını kabul etmiyor. Emniyet Müdürlüğü’nden bilgi alamayan avukatların Cumhuriyet Savcılığı ile yaptıkları görüşmeden de sonuç çıkmadı. Savcılık gözaltı hakkında bilgi alamadığını söylüyor. Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı da Külter’in gözaltına alındığını kabul etmiyor.

Külter’i gözaltına alan özel harekatçılara ait twitter hesabı ise olaydan bir gün sonra kapatıldı. Gözaltında olduğu kabul edilmeyen Külter’in gözaltında kaybedilmesi endişesi yaşanıyor. İnfaz endişesi taşıyan aile, kamuoyuna acil çağrıda bulunmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.