Paris saldırganı ifadesinde “ırkçıyım” dedi, “sağlığı elvermediği” gerekçesiyle gözaltından çıkarıldı, psikiyatri kliniğine sevk edildiği açıklandı

0
835

Fransa’nın başkenti Paris’teki 10’uncu bölgede bulunan Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne ve bölgedeki esnafa silahlı saldırı gerçekleştiren, 3 insanı öldüren saldırgan William M., ifadesinde “ırkçı” olduğunu belirtti.

Saldırı ile ilgili soruşturma devam ediyor. Soruşturmayı yakından inceleyen kaynakların AFP’ye (Fransız Haber Ajansı) verdiği bilgilere göre William M., ifadesinde ırkçı olduğunu ifade etti.

Aktarılanlara göre William M.’nin sağlığı elvermediği için hakkındaki gözaltı kararı da kaldırıldı. Paris savcılığı yaptığı açıklamada, “Bugün öğleden sonra sanığı muayene eden doktor, ilgili kişinin sağlık durumunun gözaltı tedbiriyle uyumlu olmadığını söyledi” dedi. Savcılık ayrıca, sanığın psikiyatri kliniğine sevk edildiğini açıkladı.

Zanlının, içinde en az 25 fişeklik bir kutu ve “iki ya da üç dolu şarjör” bulunan bir çantayla yakalandığını da sözlerine ekleyen kaynak, silahın ABD Ordusu’nda yaygın kullanılan Colt 1911 tabancası olduğunu açıkladı.

Silahlara meraklı olduğu bilinen 69 yaşındaki eski tren makinistinin Aralık 2021’de Paris’te işlediği bir ‘ırkçı saldırı’ sonrası silahla zarar verme suçundan hapis cezasına çarptırıldığı12 Aralık’ta cezaevinden kefaletle serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı.

Ayrıca DW’nin haberine göreyse zanlı, Kürtleri bilerek hedef aldığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.