25 İlde Patates Üretimi Yasaklandı: Karantina Bahane Rant Şahane!

0
1119

Fiyatı hızla artan sebzeler arasında yerini alan patatesin, ülke genelinde 25 ilde toplam 141 bin 650 dekar alanda üretiminin yasaklandığı ortaya çıktı.

Yasaklama kararı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği cevapla ortaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli soru önergesine verdiği yanıtta, Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat ve Trabzon gibi illerin bazı bölgelerinde patates ekiminin yasaklandığını açıkladı. Pakdemirli yasaklama gerekçesini ise ülkedeki karantinaya tabi zararlı organizma tespiti olduğunu belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, Pakdemirli’nin patates üreticisi küresel bir şirket olan McCain’in iş geliştirme danışmanı olduğunu ve üretimi yasaklamasının asıl nedeninin bu olduğunu belirtti.

Tekin’in yaptığı paylaşım şöyle; “Tarım Bakanı Pakdemirli Türkiye’de en çok üretim yapılan 25 ilde patates ekimini yasakladı. Türkiye patates ithal etmek zorunda kaldı. Pakdemirli 2018 yılına kadar dondurulmuş patates üreticisi küresel şirket McCain’in iş geliştirme danışmanı! Bunlar işte bu kadar. Patates üretimi azaltılacak ancak talep sabit. Patates ithalatı serbest bırakılacak, çiftçimiz aç gezerken, küresel firmalar kazanacak. İş geliştirme dedikleri bu.Göz göre göre, utanmazca, arpalık gibi, yağmaya girişmiş gibi, memleketi çökertiyorlar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.