Pepe Mujica: Kaptalizmi Covid-19 değil, insanların örgütlü isteği bitirebilir

0
969

Uruguay eski Devlet Başkanı Pepe Mujica, küresel ölçekte gelişen koronavirüs salgını ile ilgili geçtiğimiz haftalarda gazeteci Jord Évole’e bir röportaj verdi.

Mujica, internet üzerinden verdiği röportajda, koronavirüsün bize dünyanın sahibi olmadığımızı hatırlattığını belirtti. Kapitalizmin sonunu Covid-19’un getirmeyeceğini, insanların örgütlü isteğinin getireceğini söyleyen Mujica’nın röportajı “pressenza.com” adlı sitede şu şekilde yer alıyor:

Jord Évole: Koronavirüs küresel kapitalizmin sonunu getirecek mi?

Pepe Mujica: Kapitalizmin sonunu Covid-19 getirmeyecek. Kapitalizmin sonu yalnızca onu yaratmış olan insanların örgütlü isteği ile gelebilir. Herşeye hükmeden serbest piyasa tanrısı bizim zamanımızın fanatik bir dini. Bunu durduracak olan şeyin Covid-19 olduğuna inanmıyorum. Tersine çevirilebilir bir durum mu bilmiyorum ancak öyle olana kadar mücadele etmemiz gerekiyor. Bu virüs bizi fazlasıyla korkutuyor ve bir noktada kahramanca  önlemler alıyoruz. Piyasa ve küreselleşme açısından ise bellirli parametrelere ve sınırlandırılmalara uyulması gerek. Dünyadaki tüm yönetimler salgını hafife alıp yalnızca Çin’i ilgilendiriyormuş gibi davrandı. Ancak şimdi sorun hepimizi ilgilendiren bir noktaya geldi.

Jord Évole: Bu pandemiden iyi bir şey çıkacağına inanıyor musunuz?

Pepe Mujica: Bu küresel korku nedeniyle daha az bencillik ve daha çok cömertlik ortaya çıkabilir.  Ancak neden hala yaşlı insanlar anlamsız bir şekilde para biriktiriyorlar anlamıyorum. Burada elbette milyarderlerden, gerçekten çok zengin insanlardan ve iş adamlarından   bahsediyorum. Hala ne istediklerini anlamıyorum. Daha fazla para isteyen bir avuç yaşlı adam. Neden hala ortalığı karıştırıyorlar? Zaten bu şartlarda salgın yüzünden herhangi biri gibi hayatlarını kaybedecekler. Biz bir savaşta değiliz. Bu, doğanın bizim onun sahibi olmadığımızı hatırlattığı bir mücadele. Küresel sorunlar aslında bizim sorunlarımız ve bu ağır kriz bize bunu anlamamızda yardımcı olabilir.

Koronavirüsün üstesinden gelmek için içimizde taşıdığımız bencillikle savaşmalıyız, sosyal olarak birbirimizle birleşmeliyiz. Dünya liderleri çevre ve ekosistemin yıkımına engel olmak için çok  az şey yaptı. Hatta hiç bir şey yapmadı. Ancak birbirimizi kandırmayalım. Bu ekolojik bir sorundan ziyade politik bir sorun.  İnsanoğlu gezegenin sonunu getirecek olan olguları durdurmak için hiç bir zaman şimdi sahip olduğu kadar kaynağa, sermayeye ve yeteneğe sahip olmadı. Ekolojik bir soykırıma doğru gidiyoruz ve bizi kızartmak için büyük bir tava hazırlıyorlar.

Röportaj sonunda bugün evlerinde karantinada olan insanlara bir de mesaj gönderiyor eski Uruguay Devlet Başkanı Pepe Mujica;

“En kötüsü yalnızlık içinde taşıdığımız olan yalnızlıktır. Bu düşünmemiz için bir fırsat. Kendinize konuşun ve gökyüzünde bir pencere hayal edin. Bugünlerde içinde bulunduğu durum nedeniyle cesareti kırılmış ve üzgün olan herkese söylüyorum. Yaşamak ve savaşmak için bir nedeniniz olduğu sürece üzülmek için zamanınız olmayacak”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.