Plansız yapılaşma felakete dönüştü

0
92

Depremin ardından Adıyaman ve Urfa’da yaşanan sel felaketinde can kaybı 17’ye yükseldi. Arama çalışmaları sürerken, Urfa’ya giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, halk tarafından protesto edildi.

TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu, kentte yaşanan sel felaketinin ardından yaptığı açıklamada, imar ve rant politikalarına dikkat çekerek yapılması gerekenler konusunda yetkililere çağrıda bulundu. Deprem gibi, sellerin de ‘doğal olay’ olduğu ‘kader’ olmadığı belirtilen açıklamada, daha öncesinde yapılan uyarılara dikkat çekildi. Kentte yaşanan sel felaketinin nedeninin çarpık ve ranta dayalı kentleşme olduğu belirtilen açıklamada “Yetkililere yapılan uyarılar bugün acı bir şekilde ortaya çıktı” denildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar da “Türkiye’deki çarpık kentleşme nedeniyle sel afeti, felakete dönüşüyor. Çünkü olmayacak yerlere bina yapıyoruz. 40-50 yıllık kuruyan derelerden su geçilmeyeceği sanılır ancak bu tür yağışlar sonucu mutlaka su geçer. Şanlıurfa ve Adıyaman’da böyle bir durum yaşandı. Bütün sel yataklarından mutlaka su geçecektir. Seller doğal afettir ama bunu felakete çevirdik” değerlendirmesini yaptı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi de açıklamasında iktidarın kentleşme pratiğinin beton üreten rant odaklı imar planları ile belirlediğini vurgulayarak; “Daha fazla betona değil plana ihtiyaç var” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ceyhun Özçelik ise özetle “İklim değişikliğinin etkisine bağlı alarak burada yağışların daha da şiddetleneceği, yağış yüksekliğinin daha fazla olacağını ifade ettik. Bütün bu etkiler kentsel altyapıdaki sıkıntılar ile birleşince taşkınlara sebebiyet veriyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.