Politeknik Direnişi’nin Yıldönümünde Onbinler Sokaklara Döküldü

0
1198

Yunanistan’da, 45 yıl önce, askeri darbeyle yönetime el koyan cuntaya karşı başlayan halk hareketinin sembolü olarak kabul edilen 17 Kasım Öğrenci Direnişi’nin yıldönümünde, onbinler yine ABD Büyükelçiliği’ne yürüdü.

Başkent Atina’da, sendikalar, öğrenci dernekleri ve siyasi parti mensuplarından oluşan onbinlerce kişi, 17 Kasım Öğrenci Direnişi’nin sembolü Atina Teknik Üniversitesi’nden (Politeknik), ABD’nin Atina Büyükelçiliği’ne yürüdü. Sık sık ABD karşıtı sloganların atıldığı yürüyüşte, ırkçılık, faşizm ve ekonomideki tasarruf politikalarına karşı pankartlar taşındı.

Yürüyüş sonrası, Teknik Üniversite çevresindeki sokaklarda ve Eksarhia bölgesinde anarşistlerle polis arasında arbede yaşandı. Arbede sonrası 8 kişi gözaltına alındı. Olaylar sırasında çok sayıda kişi yoğun gaz sebebiyle ve arbededen etkilenerek yaralandı.

Ne Olmuştu?

Yunanistan’da, 21 Nisan 1967’de, askeri darbeyle yönetime el koyan cuntaya karşı ayaklanan öğrenciler, 14 Kasım 1973’te Atina Teknik Üniversitesini işgal etmişti. İşgal sonrası başlayan ve ülkenin diğer üniversitelerine de yayılan öğrenci direnişi, kısa süre içinde halk hareketine dönüşmüştü.

17 Kasım’da, sabaha karşı tanklar üniversitenin giriş kapısını kırarak içeri girmiş, sabaha kadar süren olaylarda resmi belgelere göre 39 kişi hayatını kaybetmişti. Direnişçiler ise ölü sayısının en az 83 olduğunu ve binlerce kişinin yaralandığını belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.