Polonya Başbakanı, Belarus’taki Wagner birliklerinin ülke sınırına yaklaştığını iddia etti

0
196

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Belarus’taki Rus özel güvenlik şirketi Wagner grubuna ait 100’den fazla paralı askerin Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan Rusya’nın Kaliningrad bölgesine ilerlediğini iddia etti.

Belarus’taki Wagner grubuna dair basına konuşan Morawiecki, “Şimdi durum daha da tehlikeli hale geliyor. Bu kesinlikle Polonya topraklarında daha fazla hibrit saldırıya doğru bir adımdır” açıklamasında bulundu.

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski ise dün yaptığı açıklamada, “Wagner’in dahlinin olduğu ciddi hadiselerin yaşanması durumunda Polonya, Litvanya ve Letonya’nın Belarus’a sınırlarını ortaklaşa kapatabileceklerini” belirtmişti.

Ne olmuştu?

Ukrayna’da Rus ordusuyla birlikte savaşan özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, beraberindeki paralı askerlerle geçtiğimiz Haziran ayında Rusya hükümetine karşı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun araya girmesiyle sona ermişti.

Prigojin’in, Belarus’a gitmesi sonrasında Wagner’in ülkeye yerleşmesi için öneride bulunan Lukaşenko, Belarus ordusunun Wagner savaşçılarının tecrübelerinden yararlanabileceğini ifade etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.