IŞİD’DEN DÖNEN İSVEÇ VATANDAŞLARI TARTIŞILIYOR

0
1171

IŞİD’in yenilgisinden sonra yaklaşık 150 cihadist erkek ve onların eşleri ile 80 civarındaki çocuklarının İsveç’e dönmeleri bekleniyor. İsveç’in bu 230 insana beyaz bir sayfa açması düşüncesine şu ana kadar sadece bir tek belediyenin açıkça karşı çıktığı bildiriliyor.

Şiddet Yanlısı Aşırılıkla Mücadele Merkezi (CVE) Başkanı Jonas Trolle 35 belediyeyi 24 Nisan’da toplantıya çağırdı. IŞİD’e gitmiş bu İsveçlilerin ülkeye kabul edilmesinin kamuoyunda aşırıları geliştireceği endişesi yaşanıyor. Resmi kurumlar bir yandan dönenlere psikolojik ve sosyal yardıma hazırlanırken diğer yandan bu uygulamanın ülkedeki aşırılıkları kışkırtmasından korkuluyor. Sol Parti ve Sosyal Demokrat İşçi Partisi konunun açıkça tartışılmasını ırkçılığın ekmeğine yağ sürmek olarak tanımladığı için meselenin bu şekilde üstünün örtülmesi tam da yabancı ve İslam düşmanlığına haklılık kazandırıyor.

İsveç televizyonu SVT’nin IŞİD’e gidip gelmiş olan 150 kişiden 41’i hakkında yaptığı bir araştırmaya göre 13 kişi uyuşturucu, hırsızlık, kirli para aklama, taciz gibi suçlara ya karıştığı ya da o konuda soruşturma yaşadığı saptanmış.

Kaynak DN ve Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.